Električna energija

Severna Makedonija prebacuje TE Negotino sa mazuta na gas

TE-Negotino-mazut-gas-tender

Slika: TE Negotino (Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja)

Objavljeno

09.09.2020.

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

09.09.2020.

Komentari

comments icon

1

Podeli

Nova Vlada Severne Makedonije namerava da prebaci termoelektranu TEC Negotino, snage 210 MW, sa mazuta na prirodni gas.

Termoelektrana, izgrađena 1978, poslednjih godina veoma malo radi i zvanično ima status hladne rezerve za elektroenergetski sistem zemlje. To znači da je spremna da brzo krene da proizvodi električnu energiju kako bi nadomestila iznenadne probleme u snabdevanju.

Već godinama postoje planovi da se prebaci na prirodni gas, ali i da se potpuno zatvori ili čak izgradi nova elektrana. Osim što ima proizvodi veoma skupe kilovate, prema proceni makedonskih medija cena je 130 evra za MWh, sagorevanje mazuta izaziva značajno zagađenje.

Vlada se obavezala da će objaviti tender za modernizaciju u narednih šest meseci

Novi premijer Zoran Zaev predstavljajući plan rada u naredne četiri godine obećao je da će TE Negotino biti modernizovana.

Javni poziv za modernizaciju i transformaciju TE Negotino biće objavljen u prvih šest meseci od formiranja vlade, navodi se u četvorogodišnjem planu rada.

Cena električne energije proizvedene u Negotinu je oko 130 EUR/MWh

Elektrana će, kako se navodi, koristiti prirodni gas i pružaće mogućnosti za povećanu poljoprivrednu proizvodnju.

Šta to konkretno znači nije objašnjeno, ali ranije vlade imale su nameru da TE Negotino obezbeđuje jeftinu električnu energiju za poljoprivrednike u okruženju kako bi doprinela njihovoj konkurentnosti i izvozu ranog povrća.

Šta piše u Strategiji energetike

U Strategiji energetskog razvoja do 2040. navodi se da je planirano gašenje ove termoelektrane, ali takođe i da postoji ideja da se prebaci na prirodni gas.

Vlada, takođe, planira modernizaciju termoelektrane REK Bitola

Inače, dva scenarija strategije podrazumevaju prestanak upotrebe uglja do 2025, a treći odlaže zatvaranje termoelektrane REK Bitola, snage 700 MW, do 2040.

Nova vlada planira da je modernizuje kako bi se smanjile emisije prašine, azotnih i sumpornih oksida. Rekonstrukcija će, kako se navodi u planu, obuhvatiti i obezbeđivanje uslova da prvi blok elektrane koristi različite vrste goriva. Koje, nije navedeno.

Komentara: (1)
Ilija petkovič / 05.01.2022.

Molim kontakt sa ministarstvo za energetiku po pitanjima ruske isporuke opreme i tehnologije umesto mazuta i uglja za proizvodnji zelene energije

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

9. septembar 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

9. septembar 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

9. septembar 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

9. septembar 2020. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC