Severna Makedonija je potrošila manje od 120 miliona evra za ublažavanje posledica energetske krize, izjavio je ministar ekonomije Kreshnik Bekteshi. On je otkrio da će vlada ubrzo promeniti propise i dozvoliti da se na krovovima stambenih i poslovnih objekata instaliraju fotonaponski sistemi veće snage.
Trenutno nema nikakvih restrikcija struje u Severnoj Makedoniji, a domaćinstva i mali potrošači nisu na udaru cenovnih šokova, izjavio je novinarima u Tetovu ministar ekonomije Kreshnik Bekteshi. Po njegovim rečima, Srbija, Kosovo*, Albanija, Bosna i Hercegovina i druge susedne zemlje potrošile su milijarde poslednjih meseci na upravljanje energetskom krizom, a da je njegova vlada potrošila manje od 120 miliona evra.
Pravilnik koji reguliše maksimalni dozvoljeni kapacitet krovnih solarnih elektrana biće izmenjen, najavio je Bekteshi. Rekao je da će domaćinstva moći da instaliraju do šest kilovata, u poređenju sa sadašnjih četiri, a da će preduzeća imati pravo na do 60 kilovata ili tri puta više nego sada.
Najviša dozvoljena snaga krovnih solarnih elektrana za preduzeća biće uskoro utrostručena na 60 kilovata
Cena struje na berzama je 240 evra po megavat-satu, a proizvodna cena državne kompanije Elektrani na Severna Makedonija (ESM) je 61 evro po megavat-satu, istakao je Bekteshi. On je izjavio i da termoelektrana i toplana TE-TO u Skoplju, pod ESM-ovom privremenom kontrolom u sklopu vanrednih mera za suzbijanje efekata krize, vladi prodaje struju za 190 evra po megavat-satu.
Vlasti su primile 6.500 zahteva od domaćinstava s niskim primanjima za subvencije za pokrivanje porasta računa za struju, a poštom će verovatno stići još dvesta, otkrio je Bekteshi. Objasnio je da će vlada odobriti bespovratna sredstva od između 600 i 800 denara (9,8 do 13 evra) po domaćinstvu mesečno. Plan je bio da programom bude pokriveno 7.000 domaćinstava.
Kompanije u Severnoj Makedoniji proizvode struju po cenama ispod tržišnih
Severna Makedonija pomaže isključivo državnim preduzećima u okviru svojih vanrednih mera, naglasio je ministar.
Tehnološko-industrijska razvojna zona Tetovo bi trebalo da dobije „zelenu zonu“ za ulaganja u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, napomenuo je Bekteshi i naglasio da je vlada blizu dogovora s upravom zone.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.