Nakon što je Savez ekoloških organizacija Srbije, poznatiji kao SEOS, poslednjih dana nekoliko puta ukazao na neistinitost tvrdnje državnog vrha o odustajanju od projekta Jadar te da Rio Tinto i dalje radi po svom planu, oglasila se i njegova ćerka kompanija. U saopštenju ističe da u skladu sa ranije preuzetim obavezama namerava da završi internu studiju izvodljivosti za projekat Jadar i da čeka formiranje nove vlade.
Iako je Vlada Srbije u januaru objavila da će Rio Tintov projekat biti obustavljen, aktivistkinje i aktivisti okupljeni u Savezu ekoloških organizacija Srbije (SEOS) tvrde da je kompanija nastavila da posluje u Srbiji kao da odluka nije doneta i da kompanija sa američkim Bechtelom i dalje dogovara idejno rešenje i radi na pronalaženju partnera za postavljanje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Ovaj pokret je objavio skrinšot, kako se u saopštenju navodi, imejla od 8. avgusta u kojem Bechtel od primaoca, čije su ime i adresa zamrljani, traži da pošalje ponudu za izgradnju prečistača otpadnih voda.
Rio Tinto s američkom kompanijom Bechtel na projektu Jadar sarađuje još od 2018. godine
Odgovarajući na optužbe aktivista, Rio Tinto je saopštio da je još 2018. s Bechtelom potpisao ugovor o upravljanju projektom. Štaviše, kompanija navodi da trenutno isključivo radi na ispunjavanju „prethodno preuzetih obaveza“ i da u njih ulazi završavanje interne studije izvodljivosti. Rio Tinto poručuje da je neophodno da prikupi „sve projektne podatke od relevantnih kompanija, kako bi studija izvodljivosti bila u skladu sa tehničkim standardima, kao i standardima zaštite životne sredine“.
Studija izvodljivosti je trebalo da obuhvati studiju uticaja na životnu sredinu, čiji su delovi procureli u februaru.
Najveća rudarska kompanija na svetu, kojoj je ovo prvo iskustvo u sferi litijuma, ne krije nadu da će po imenovanju nove vlade moći da nastavi s pripremama za otvaranje rudnika jadarita i postrojenja za preradu te rude.
Njena ćerka firma u Srbiji Rio Sava Exploration je početkom meseca zvanično postala vlasnik deset parcela u zoni zamišljenog rudnika, pokazali su podaci iz katastra. SEOS je od formalnog prekida administrativnog postupka ukazivao na pritiske vlasti i kompanije na protivnike projekta, najviše putem tužbi, kao i na niz aktivnosti iz kojih se može zaključiti da on nije obustavljen.
SEOS je od formalne obustave izdavanja dozvola više puta skretao pažnju na tužbe protiv svojih pripadnika i pripadnica te na aktivnosti iz kojih se može zaključiti da Rio Tinto i dalje radi na projektu
Marijana Petković iz udruženja Ne damo Jadar izjavila je da su nove parcele u neposrednoj zoni uticaja rudarskih aktivnosti. „Oni sad kreću u tu zonu. Oni ništa nisu otkazali. Sve svoje kancelarije renoviraju i, jednostavno, oni se vraćaju na velika vrata, baš onako kako su i obaveštavali u evropskim, australijskim medijima – da čekaju konstituisanje vlade“, kazala je.
Organizacije Marš sa Drine i Ne damo Jadar iz SEOS-a su pre mesec dana s drugim grupama iz Srbije i sveta objavile Jadarsku deklaraciju za međunarodnu solidarnost u borbi protiv eksploatacije litijuma i za zaštitu životne sredine.
Vlada je odluku o prekidu izdavanja dozvola i drugih dokumenata za taj projekat litijuma donela nakon višemesečnih protesta širom Srbije.
SEOS sprema žalbu Ustavnom sudu jer Narodna skupština Srbije još nije verifikovala 38.000 potpisa prikupljenih u okviru narodne inicijative da se trajno zabrani istraživanje i iskopavanje litijuma i bora.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.