Kanton Sarajevo započeo je pripremu desetogodišnje strategije ograničavanja upotrebe uglja kako bi smanjio drastično zagađenje vazduha, a prvi potez u ovom poslu biće popis svih individualnih ložišta, peći i kotlova na teritoriji grada.
Glavni grad Bosne i Hercegovine na ovaj način pokazuje da ima nameru da se ozbiljno pozabavi problemom koji ugrožava zdravlje građana. Tome u prilog ide još nekoliko aktivnosti, kao što je pomoć građanima da zamene peći i kotlove na ugalj, kao i istraživanje geotermalnih voda koje sprovode Toplane – Sarajevo.
U ograničavaju korišćenja uglja biće uvažena socijalna karta stanovništva
U saopštenju kantonalnih vlasti, navodi se da značajnije poboljšanje kvaliteta vazduha nije moguće postići bez sistemskog i strateškog pristupa proizvodnji toplotne energije za grejanje, ali i bez ograničavanja korišćenja uglja i ostalih čvrstih goriva, uvažavajući i socijalnu kartu stanovništva.
Popis će se biti sproveden obilaskom naselja i direktnim utvrđivanjem vrste goriva, karakteristika ložišta i dimnjaka
„Strategiju ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo u periodu 2021–2031“ počeli su da pripremaju Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i UNDP.
Kako je saopšteno, zbog nedostatka potrebnih ulaznih podataka, izradi ove strategije prethodi popis i izrada registra svih individualnih ložišta u Kantonu Sarajevo na GIS podlogama. Popis će se biti sproveden obilaskom naselja i direktnim utvrđivanjem vrste goriva i karakteristika ložišta, dimnjaka i načina distribucije toplotne energije.
Biće izračunate ukupne emisije i uticaj na kvalitet vazduha svih individualnih ložišta na čvrsta goriva
Izrada ove strategija, između ostalog, predviđa: izračunavanje ukupnih emisija i uticaja na kvalitet vazduha svih individualnih ložišta na čvrsta goriva upotrebom disperzionog modela, analize i davanje predloga za unapređenje kontrole emisija, unapređenje dimnjačarskog sektora, kontrolu i sertifikaciju peći i goriva koja se koriste u Kantonu Sarajevo, analizu izloženosti stanovništva, mere energetske efikasnosti u individualnim objektima, unapređenje i izmene zakonske regulative.
Strategijom će biti predložene mere grupisane u tri scenarija
Strategijom će biti predložen set mera grupisan u tri scenarija, te će biti sprovedena analiza efekata smanjenja emisija svih pojedinačnih mera i procena potrebnih sredstva za implementaciju. Prilikom odabira i predlaganja mera uzimaće se u obzir iskustva i najbolje prakse zemalja EU, ali i lokalne prilike i mogućnosti, navedeno je u saopštenju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.