Životna sredina

Sarajevo popisuje individualna ložišta kao korak u borbi sa zagađenjem vazduha

City-of-Sarajevo,-Bosnia-and-Herzegovina

Slika: Pixabay

Objavljeno

12.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kanton Sarajevo započeo je pripremu desetogodišnje strategije ograničavanja upotrebe uglja kako bi smanjio drastično zagađenje vazduha, a prvi potez u ovom poslu biće popis svih individualnih ložišta, peći i kotlova na teritoriji grada.

Glavni grad Bosne i Hercegovine na ovaj način pokazuje da ima nameru da se ozbiljno pozabavi problemom koji ugrožava zdravlje građana. Tome u prilog ide još nekoliko aktivnosti, kao što je pomoć građanima da zamene peći i kotlove na ugalj, kao i istraživanje geotermalnih voda koje sprovode Toplane – Sarajevo.

U ograničavaju korišćenja uglja biće uvažena socijalna karta stanovništva

U saopštenju kantonalnih vlasti, navodi se da značajnije poboljšanje kvaliteta vazduha nije moguće postići bez sistemskog i strateškog pristupa proizvodnji toplotne energije za grejanje, ali i bez ograničavanja korišćenja uglja i ostalih čvrstih goriva, uvažavajući i socijalnu kartu stanovništva.

Popis će se biti sproveden obilaskom naselja i direktnim utvrđivanjem vrste goriva, karakteristika ložišta i dimnjaka

„Strategiju ograničenja korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo u periodu 2021–2031“ počeli su da pripremaju Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i UNDP.

Kako je saopšteno, zbog nedostatka potrebnih ulaznih podataka, izradi ove strategije prethodi popis i izrada registra svih individualnih ložišta u Kantonu Sarajevo na GIS podlogama. Popis će se biti sproveden obilaskom naselja i direktnim utvrđivanjem vrste goriva i karakteristika ložišta, dimnjaka i načina distribucije toplotne energije.

Biće izračunate ukupne emisije i uticaj na kvalitet vazduha svih individualnih ložišta na čvrsta goriva

Izrada ove strategija, između ostalog, predviđa: izračunavanje ukupnih emisija i uticaja na kvalitet vazduha svih individualnih ložišta na čvrsta goriva upotrebom disperzionog modela, analize i davanje predloga za unapređenje kontrole emisija, unapređenje dimnjačarskog sektora, kontrolu i sertifikaciju peći i goriva koja se koriste u Kantonu Sarajevo, analizu izloženosti stanovništva, mere energetske efikasnosti u individualnim objektima, unapređenje i izmene zakonske regulative.

Strategijom će biti predložene mere grupisane u tri scenarija

Strategijom će biti predložen set mera grupisan u tri scenarija, te će biti sprovedena analiza efekata smanjenja emisija svih pojedinačnih mera i procena potrebnih sredstva za implementaciju. Prilikom odabira i predlaganja mera uzimaće se u obzir iskustva i najbolje prakse zemalja EU, ali i lokalne prilike i mogućnosti, navedeno je u  saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

danska, sume, poljoprivreda

Danska pretvara poljoprivredno zemljište u šume, prirodna staništa

12. novembar 2020. - Kako bi smanjila upotrebu veštačkih đubriva, Danska je odlučila da 15 odsto svog poljoprivrednog zemljišta pretvori u šume i prirodna staništa

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

12. novembar 2020. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

12. novembar 2020. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

azbest

Azbestna prašina – nevidljiva pretnja zdravlju

12. novembar 2020. - Rušenje hotela Jugoslavija izazvalo je zabrinutost Beograđana zbog mogućnosti prisustva azbesta, stoga i kancerogene azbestne prašine