
Kanton Sarajevo obezbedio je 500.000 evra za izradu projekta za uvođenje toplotnih pumpi u sistem daljinskog grejanja.
Inicijativa za uvođenje toplotnih pumpi u daljinski sistem grejanja ima za cilj da se smanji zagađenje vazduha i zavisnost od uvoza fosilnih goriva. Kanton Sarajevo na tome zajedno radi sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).
Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo saopštilo je da su odobrena grant sredstva EBRD-a u iznosu od 500.000 evra za nabavku konsultantskih usluga potrebnih za izradu glavnog projekta sistema prenosa gasovoda za daljinsko grejanje, u okviru projekta „Sarajevo Toplane – daljinsko grijanje“.
Inače, još krajem 2022. pojavila se informacija da Kanton priprema projekat korišćenja toplotnih pumpi, dok ga je u julu 2023. Vlada Kantona Sarajevo odobrila. Ali, od tada nije bilo novih informacija.
Ukupna vrednost projekta, procenjuje se na više od 20 miliona evra
Sada iz Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo objašnjavaju da je nakon određenih problema i zastoja u realizaciji, usled kojih je projekt bio izostavljen iz budžeta, u proteklih šest meseci aktivnosti su ponovo intenzivirane.
Pripadajući troškovi PDV-a planirani su budžetom, a očekuje se da će navedeni ugovor biti potpisan u narednih deset dana, dodaje Ministarstvo.
Reč je, kako se podseća, o strateški izuzetno važnom projektu za Kanton Sarajevo, čijom bi se realizacijom stvorile pretpostavke za stabilniji, efikasniji i po životnu sredinu prihvatljiviji sistem isporuke toplotne energije građanima. Ukupna vrednost projekta, prema Kantonu Sarajevo, procenjuje se na više od 20 miliona evra.
Izradom glavnog projekta bit će stvoreni preduslovi za izradu prostorno-planske dokumentacije, pribavljanje potrebnih urbanističkih saglasnosti i odobrenja za građenje. Projekt je već uvršten u Program javnih investicija Kantona Sarajevo.
Projekt podrazumeva instalaciju velikog sistema toplotnih pumpi voda-voda, ukupne snage 36 MW, koji će koristiti prečišćenu otpadnu vodu iz Postrojenja za preradu otpadnih voda (PPOV) Butile kao izvor toplote.
Dve faze
Realizacija projekta planirana je u dve faze. U prvoj je planirana ugradnj toplotne pumpe snage 18 MW te izgradnja toplovoda dužine oko 8,5 kilometara do pet kotlovnica na području Alipašinog Polja.
U drugoj fazi predviđena je instalacija dodatne toplotne pumpe iste snage i izgradnja toplovoda dužine oko 6,5 kilometara, čime se nastavlja proširenje i povezivanje mreže s kotlovnicama na području općine Novo Sarajevo, navode u Ministarstvu.
Daljinsko grejanje putem toplotnih pumpi snabdevaće devet kotlarnica KJKP Toplane – Sarajevo, koje pokrivaju veliki deo opštine Novi Grad i delove opštine Novo Sarajevo.
Građani će dobiti jeftinije grijanje, dok će Kanton Sarajevo dobiti viši stepen energetske sigurnosti i veću energetsku nezavisnost, tvrdi Ministarstvo.