Cena električne energije na srpskoj berzi SEEPEX danas je dostigla istorijsku rekordnu vrednost od 539 evra po megavat-satu za isporuke bazne energije, a za isporuke vršne energije čak 561 evro. Ista je situacija širom Evrope gde su zabeležene rekordne vrednosti cena struje i prirodnog gasa, a glavni razlog je vojna intervencija Rusije u Ukrajini.
Nafta Brent dostigla je danas 139 dolara za barel što je najveća cena od 2008. godine, dok je cena prirodnog gasa na holandskoj berzi Dutch TTF u jednom trenutku bila 345 evra za megavat-sat, što je istorijski rekord. Prethodni rekord za gas je zabeležen u decembru 2021 – 180 evra.
Konkretan povod za ovaj najnoviji skok cena, koje imaju uzlazni trend od početka rata u Ukrajini, je najava SAD da bi u saradnji sa EU mogla da bude uvedena zabrana uvoza ruske nafte. Takođe, postoji strah da će biti prekinute isporuke ruskog gasa Evropi.
Za samo sedan dana cena električne energije je sa oko 150 evra porasla na 539 evra po MWh
Prethodni istorijski rekod na srpskoj berzi SEEPEX ostvaren je u decembru prošle godine kada su cene bile 420 evra za baznu energiju i 496 evra za vršnu energiju. Od tada su cene stalno bile u padu, da bi krajem februara dostigle najniži nivo od oko 150 evra. Ali, onda kreće rat i oštar rast cena koje su za nedelju dana povećane skoro četiri puta i sada su 539 evra (grafikon kretanja cena).
Uobičajena praksa je da cene struje u martu i aprilu budu najniže tokom godine
Dejan Stojčevski, tehnički direktor srpske berze električne energije SEEPEX, kaže za Balkan Green Energy News da su cene električne energije posledica rasta cena nafte, gasa, uglja. Rast se dešava na svim berzama struje, dodaje, i navodi da je cena u Rumuniji, Mađarskoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji oko 540 evra, u Bugarskoj i Grčkoj je nešto niža, oko 430 evra, dok je u Nemačkoj oko 490 evra.
Cene nikada nisu bile veće i jasno je da je rat doveo do ovoga, istakao je Stojčevski, i naveo da je uobičajena praksa da su u martu i aprilu cene električne energije najniže tokom godine, što sada nije slučaj.
Cena prirodnog gasa se izražava u novčanoj jedinici (EUR, USD,…) po kubnom metru (m3), a ne po megavat-satu (MWh)!
(„….dok je cena prirodnog gasa na holandskoj berzi Dutch TTF u jednom trenutku bila 345 evra za megavat-sat.“)
Elementarno.