Otpad

Raspisan tender za gradnju regionalne sanitarne deponije Kalenić

kalenic sanitarna deponija valjevo tender ebrd

Foto: Bakhrom Tursunov from Pixabay

Objavljeno

17.01.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.01.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) raspisala je tender za gradnju regionalne sanitarne deponije Kalenić koja bi trebalo da obezbedi adekvatno upravljanje otpadom za više od 360.000 stanovnika 11 opština i gradova.

Srbija ima samo 12 sanitarnih deponija zbog čega skoro dve trećine od 2,9 miliona tona komunalnog otpada završi na nesanitarnim i divljim deponijama. Koliko su važne sanitarne deponije pokazuje slučaj početka rada sanitarne deponije Vinča zbog čega je za čak 50 odsto povećano odlaganje otpada na ovako uređenim deponijama.

Ako sve bude po planu Kalenić bi trebalo da bude u funkciji dve godine posle početka radova, ali trebalo bi reći da se ovaj projekat priprema 13 godina i da je bilo dosta kašnjenja u realizaciji.

Kada bude izrađena ovo će biti 13 sanitarna deponija u Srbiji

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da je javna nabavka za izgradnju nove sanitarne deponije i odgovarajuće infrastrukture za regionalni centar Kalenić objavljena u okviru Programa za čvrsti otpad u Srbiji. Taj Program se finansira iz kredita potpisanih između Srbije, EBRD-a i Francuske agencije za razvoj u vrednosti od 150 miliona evra.

Program ima dve faze, a u prvoj su regionalne sanitarne deponije u Užicu (Duboko), Novoj Varoši (Banjica), Somboru (Rančevo) i Valjevu (Kalenić). Druga faza odnosi se na izgradnju regionalnih sistema za upravljanje otpadom u Sremskoj Mitrovici i Pirotu.

Projekat deponije Kalenić priprema se 13 godina

U gradnju sanitarne deponije Kalenić trebalo bi da bude investirano 31, 5 miliona evra. Ovaj projekat će značiti adekvatno upravljanje otpadom za Valjevo, Obrenovac, Lazarevac, Ub, Barajevo, Vladimirce, Lajkovac, Mionicu, Koceljevu, Osečinu i Ljig.

Odlaganje komunalnog, ali i drugih vrsta otpada, na nesanitarne i divlje deponije uzrok je zagađenja zemljišta, vazduha i vode širom Srbije. Zato su sanitarne deponije osnova dobrog upravljanja komunalnim otpadom i način da se to zagađenje spreči.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

17. januar 2023. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

17. januar 2023. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

17. januar 2023. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

17. januar 2023. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada