OIE

Projektu Dolina vodonika Severni Jadran dodeljen grant od 25 miliona evra

Projektu Dolina vodonika Severni Jadran dodeljeno 25 miliona bespovratnih sredstava

Foto: iStock

Objavljeno

03.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Partnerstvo za čist vodonik je izabralo devet takozvanih dolina vodonika, za koje je namenilo ukupno 105,4 miliona evra. Među njima je Dolina vodonika Severni Jadran, prvi takav transnacionalni projekat.

Odluka da se obezbedi finansiranje za devet takozvanih dolina vodonika pokazuje posvećenost Evropske unije da ubrza implementaciju tehnologija za vodonik kako bi se realizovali ambiciozni ciljevi Zelenog dogovora i plana REPowerEU, izjavio je izvršni direktor Partnerstva za čisti vodonik Bart Bibojk. Ovi projekti su namenjeni regionima, lokalnim vlastima, industriji i građanima Evrope kojima je potrebna nova, zelenija, pametnija privreda.

Projekat je jedna od glavnih dolina vodonika u Evropi

Projekat Dolina vodonika Severni Jadran nastao je nakon potpisivanja pisma o namerama između Slovenije, Hrvatske i italijanske autonomne regije Furlanija – Julijska krajina. Ideja je da pokaže kako se različiti vidovi upotrebe vodonika kao energetskog vektora uklapaju u integrisani sistemski pristup. Projekat je kao jedna od glavnih dolina vodonika ispunio uslove za dodelu bespovratnih sredstava u iznosu od 25 miliona evra.

Partnerstvo predvodi glavni slovenački proizvođač električne energije, Holding Slovenske elektrarne (HSE). Uključuje 34 istraživačke organizacije, državne institucije i privredna subjekta. Saradnjom je pokriven čitav lanac vrednosti od proizvodnje preko skladištenja i distribucije do krajnje upotrebe vodonika kao ključnog energenta u više sektora.

„Naš je cilj jasan: želimo da budemo važan globalni igrač uz čistu i održivu privredu“, rekao je ministar gospodarstva (privrede) i održivog razvoja Hrvatske Davor Filipović.

Partneri iz tri zemlje će razvijati pilot-projekte za proizvodnju više od 5.000 tona vodonika godišnje.

Partneri iz tri zemlje će razvijati pilot-projekte za proizvodnju više od 5.000 tona zelenog vodonika godišnje. Njime treba da se dekarbonizuju važni industrijski sektori kao što su proizvodnja čelika i cementa i doprinese razvoju održivih transportnih rešenja. Drugi veliki poduhvat kojem je dodeljen grant istog iznosa sprovodi se u zemljama koje izlaze na Baltičko more.

Bojan Kumer, slovenački ministar za životnu sredinu, klimu i energiju, istakao je da je ovaj projekat rezultat zajedničkih napora državne i regionalne uprave, industrije, istraživačkih institucija i javnosti, takozvani quadruple helix ili četvorostruki model saradnje.

Manji projekti za doline vodonika imaju predviđenu proizvodnju 500 tona i više godišnje. Između ostalih, po osam miliona evra je dodeljeno za takve poduhvate u Staroj Zagori u Bugarskoj, na Kritu i u Korintu u Grčkoj i u oblasti južno od Mramornog mora u Turskoj.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna elektrana stadion fudbal borusija dortmund ja solar signal iduna park

Najveća solarna elektrana na krovu stadiona biće instalirana u Nemačkoj

3. februar 2023. - Signal Iduna Park – dom fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda biće dom najveće solarne elektrane na krovu stadiona na svetu

uefa solarna energija solarpower europe galatasaraj istanbul

Solarni paneli na fudbalskim stadionima širom Evrope

3. februar 2023. - Unapređenje održivosti evropskog fudbala kroz solarnu energiju je upravo cilj zbog kojeg su se udružili UEFA i SolarPower Europe

IRENA pola svetskog kapaciteta solara Kini Turska predvodi uspon na Balkanu

IRENA: Već pola svetskog kapaciteta solara je u Kini, Turska predvodi uspon na Balkanu

3. februar 2023. - Obnovljivi izvori su 2024. u novoinstalisanim kapacitetima za struju učestvovali sa 92,5 odsto, izračunala je IRENA. U segmentu solara, Kina je dostigla pola svetskog kapaciteta, a Turska je imala jednu od najvećih stopa rasta.

Razgovori o energetskoj tranziciji: Stanari zgrada i solarna energija – izazovi i resenja

Razgovori o energetskoj tranziciji: Stanari zgrada i solarna energija – izazovi i rešenja

3. februar 2023. - Tema četvrte epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji bile su stambene zajednice prozjumeri. O prednostima i izazovima u njihovom uspostavljanju govorili su Filip Kanački i Rastislav Kragić.