OIE

Pristigle tri ponude za izgradnju solarne elektrane snage veće od 200 MW na lokalitetu Briska gora

Foto: Pixabay

Objavljeno

04.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ponude za izgradnju solarne elektrane instalisane snage veće od 200 MW na lokalitetu Briska gora dostavila su tri ponuđača – konzorcijum finske državne energetske kompanije Fortum i crnogorske državne kompanije Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), kinesko-malteška kompanija International Renewable Energy Development Limited (IREDL) i Montesolar konzorcijum, saopštilo je Ministarstvo ekonomije Crne Gore.

Nakon izgradnje solarne elektrane na lokalitetu Briska gora u opštini Ulcinj i njenog puštanja u rad, građani neće preko računa za struju plaćati podsticaje za struju proizvedenu iz tog energetskog objekta, navodi se u saopštenju.

Tenderska komisija će u roku od 30 dana od dana otvaranja ponuda predložiti Vladi Crne Gore ponuđača sa kojim će potpisati ugovor i koji će pristupiti realizaciji projekta izgradnje solarne elektrane na lokalitetu Briska gora prema tenderom utvrđenim pravilima, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo ekonomije je prethodno saopštilo da je tendersku dokumentaciju za projekat na lokalitetu Briska gora otkupilo 11 kompanija, od kojih ih je najviše bilo iz zemalja Evropske unije, sa Bliskog istoka i iz Kine.

Ministarstvo ekonomije je 19. maja raspisalo tender za zakup 6,6 miliona kvadratnih metara zemljišta u državnoj svojini na period od 30 godina radi projektovanja, izgradnje, korišćenja i održavanja solarne elektrane instalisane snage veće od 200 MW na lokalitetu Briska gora.

Početna (minimalna) cena za godišnji zakup zemljišta u državnoj svojini je pet evrocenti po kvadratu, ili ukupno oko 331.056 evra godišnje. To znači da bi minimalna cena zakupa tokom celog 30-godišnjeg perioda bila približno 9,93 miliona evra.

Izgradnja solarne elektrane će se realizovati po fazama, i to: Faza I – minimalne instalisane snage 50 MW, u roku od 18 meseci od dana potpisivanja ugovora o zakupu zamljišta, i Faza II – za izgradnju preostalog dela do ukupno planirane instalisane snage solarne elektrane veće od 200 MW, u roku od 36 meseci od dana potpisivanja ugovora.

Pojačano interesovanje investitora za projekte bez podsticajne cene

Vlada Crne Gore je nedavno saopštila da je u okviru aktivnosti Ministarstva ekonomije na promociji crnogorskih energetskih potencijala uočeno pojačano interesovanje investitora za izgradnju objekata koji koriste OIE, a za čiju realizaciju se ne ostvaruje pravo na podsticajnu cenu za proizvedenu električnu energiju.

Evropska komisija (EK) u izveštaju za 2018. godinu savetuje Crnu Goru da pređe na tržišno zasnovane mehanizme podrške OIE s obzirom da je svoj cilj da u 2020. dostigne udeo OIE od 33% premašila još 2016. godine, kada je udeo iznosio 41,6%.

„Država treba da pređe na aukcijski sistem u skladu sa Smernicama za državnu pomoć za zaštitu životne sredine i energetiku“, navodi se u izveštaju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

4. septembar 2018. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

4. septembar 2018. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

4. septembar 2018. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

4. septembar 2018. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila