Energetska kriza

Premijer Golob: Slovenija će 2023. dati pet milijardi evra na borbu s energetskom krizom

Golob Slovenija 2023 pet milijardi evra borbu energetskom krizom

Foto: Robert Golob / Facebook

Objavljeno

27.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija će sledeće godine potrošiti gotovo pet milijardi evra na zaštitu domaćinstava, privrede i poljoprivrede od energetske krize, izjavio je premijer Robert Golob. Izrazio je uverenje da će ovim merama biti spuštena inflacija i tako učiniti zemlju konkurentnom.

Vlada će nastaviti da ublažava posledice uspona cena energenata, objavio je predsednik Vlade Slovenije Robert Golob. On je poslanicima u Državnom zboru kazao da je plan za sledeću godinu, „kada će situacija biti najgora“, vredan skoro pet milijardi evra.

Neki zakoni su već usvojeni, a drugi su u pripremi, rekao je. Golob je izjavio da je cilj da Slovenija prebrodi zimu bez veće štete.

Niko neće ostati bez snabdevača energentima

Novim propisima će biti utvrđena odgovornost velikih snabdevača, uključujući državne kompanije, za sve potrošače i to po regulisanim cenama, a treba da dovedu i do spuštanja inflacije ispod deset odsto, što će učiniti privredu konkurentnom, napomenuo je. Regulisane cene uvedene 1. septembra trebalo bi da ostanu na snazi do kraja sledeće godine ili „koliko god je potrebno“, naveo je Golob i istakao da „niko neće ostati bez snabdevača, a kamoli bez snabdevanja“.

Novi premijer je saopštio da je moguće da će njegova vlada nacionalizovati neke od energetskih kompanija

Vlada će opredeliti 1,5 milijardu evra za poslovni sektor i 1,2 milijarde za domaćinstva, a pomoć sleduje i poljoprivrednicima, izjavio je. „Zaštitićemo radna mesta i zaštitićemo ljude. Nećemo zaboraviti nikoga“, naglasio je Golob.

Golob ukazao na manipulacije na tržištu

Premijer je pozvao na promenu propisa na tržištu energenata u Evropskoj uniji. Cene električne energije i prirodnog gasa više nisu vezane za troškove proizvodnje, naveo je Golob i upozorio na finansijske špekulacije na tržištu fjučersa, terminskih ugovora, te je tu pojavu pripisao nedovoljnoj likvidnosti.

Parlamentarcima je još rekao da postoji mogućnost da će vlada uskoro nacionalizovati neke kompanije iz sektora energetike. Radio Slovenija saznaje da se država sprema da kupi Geoplin, snabdevača gasom koji je u većinskom vlasništvu Petrola. 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

gas interkonekcija srbijagas nomagas

Srbija i Severna Makedonija rade na projektu gasne interkonekcije

27. septembar 2022. - Srbijagas i Nomagas su izrazili nameru da ubrzo realizuju projekat izgradnje gasnog interkonektora Severna Makedonija – Srbija.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

27. septembar 2022. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

27. septembar 2022. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

krsko nukelarna eelektrana prostorni plan

Slovenija pokrenula javnu raspravu o prostornom planu za drugi blok nuklearke Krško

27. septembar 2022. - Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja objavilo je inicijativu za izradu prostornog plana za drugi blok nuklearke Krško.