Energetska kriza

Premijer Golob: Slovenija će 2023. dati pet milijardi evra na borbu s energetskom krizom

Golob Slovenija 2023 pet milijardi evra borbu energetskom krizom

Foto: Robert Golob / Facebook

Objavljeno

27.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija će sledeće godine potrošiti gotovo pet milijardi evra na zaštitu domaćinstava, privrede i poljoprivrede od energetske krize, izjavio je premijer Robert Golob. Izrazio je uverenje da će ovim merama biti spuštena inflacija i tako učiniti zemlju konkurentnom.

Vlada će nastaviti da ublažava posledice uspona cena energenata, objavio je predsednik Vlade Slovenije Robert Golob. On je poslanicima u Državnom zboru kazao da je plan za sledeću godinu, „kada će situacija biti najgora“, vredan skoro pet milijardi evra.

Neki zakoni su već usvojeni, a drugi su u pripremi, rekao je. Golob je izjavio da je cilj da Slovenija prebrodi zimu bez veće štete.

Niko neće ostati bez snabdevača energentima

Novim propisima će biti utvrđena odgovornost velikih snabdevača, uključujući državne kompanije, za sve potrošače i to po regulisanim cenama, a treba da dovedu i do spuštanja inflacije ispod deset odsto, što će učiniti privredu konkurentnom, napomenuo je. Regulisane cene uvedene 1. septembra trebalo bi da ostanu na snazi do kraja sledeće godine ili „koliko god je potrebno“, naveo je Golob i istakao da „niko neće ostati bez snabdevača, a kamoli bez snabdevanja“.

Novi premijer je saopštio da je moguće da će njegova vlada nacionalizovati neke od energetskih kompanija

Vlada će opredeliti 1,5 milijardu evra za poslovni sektor i 1,2 milijarde za domaćinstva, a pomoć sleduje i poljoprivrednicima, izjavio je. „Zaštitićemo radna mesta i zaštitićemo ljude. Nećemo zaboraviti nikoga“, naglasio je Golob.

Golob ukazao na manipulacije na tržištu

Premijer je pozvao na promenu propisa na tržištu energenata u Evropskoj uniji. Cene električne energije i prirodnog gasa više nisu vezane za troškove proizvodnje, naveo je Golob i upozorio na finansijske špekulacije na tržištu fjučersa, terminskih ugovora, te je tu pojavu pripisao nedovoljnoj likvidnosti.

Parlamentarcima je još rekao da postoji mogućnost da će vlada uskoro nacionalizovati neke kompanije iz sektora energetike. Radio Slovenija saznaje da se država sprema da kupi Geoplin, snabdevača gasom koji je u većinskom vlasništvu Petrola. 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih struja poskupljenje republika srpska federacija

Od 1. januara poskupljuje struja u BiH

27. septembar 2022. - U Republici Srpskoj cene električne energije biće povećane 8-15 odsto, a u Federaciji Bosne i Hercegovine 10 odsto

Tok integracije Energetske zajednice EU stabilan nece ublaziti CBAM udarac

Tok integracije Energetske zajednice u EU stabilan, ali to neće ublažiti CBAM-ov udarac

27. septembar 2022. - Ugovorne strane Energetske zajednice su ove godine pokazale da teže ustrajnom prenošenju evropskog zakonodavstva

bih te ugljevik prekid dalekovodi semberija struja

TE Ugljevik opet stao, zbog ispada tri dalekovoda bez struje 200.000 građana u BiH

27. septembar 2022. - Termoelektrana Ugljevik, deo ERS-a, prekinula je proizvodnju električne energije po drugi put u poslednje tri nedelje

hrvatska geotermalna energija soyak elektrana legrad 1 polje

Soyak gradi geotermalnu elektranu snage 80 MW u Hrvatskoj

27. septembar 2022. - Hrvatska trenutno ima samo jednu geotermanu elektranu - postrojenje Velika 1 kod Bjelovara, snage 16,5 MW