OIE

Potpisan ugovor za izgradnju solarne elektrane od 250 MW

Foto: Fortum

Objavljeno

31.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore potpisala je ugovor o izgradnji solarne elektrane instalisane snage 250 MW na lokalitetu Briska Gora sa konzorcijumom koji čine finska državna energetska kompanija Fortum, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Sterling & Wilson International Solar FZCO, navodi se u saopštenju Ministarstva ekonomije.

Fortum je saopštio da je potpisan uslovni ugovor, koji predviđa određene uslove koji moraju da budu ispunjeni da bi moglo da se pristupi realizaciji projekta izgradnje solarne elektrane na lokalitetu Briska Gora u opštini Ulcinj.

„Ova solarna elektrana biće najveća ovog tipa u Evropi, rečeno je danas od strane predstavnika Konzorcijuma Fortum i EPCG“, saopštilo je ministarstvo 28. decembra.

Ministarstvo ekonomije je raspisalo javni poziv na osnovu ovlašćenja koja mu je dala Vlada 19. maja za davanje u zakup zemljišta u državnoj svojini ukupne površine 6.621.121m2, radi projektovanja, izgradnje, korišćenja i održavanja solarne elektrane instalisane snage veće od 200 MW.

Konzorcijum Fortum i EPCG je za iznos godišnjeg zakupa ponudio 0,33 evra/m2 sa planom otvaranja 226 novih radnih mjesta tokom trajanja čitavog perioda zakupa zemljišta.

Takođe, ponudom ovog Konzorcijuma predviđen je ukupan iznos investicije od 178 miliona evra. Kao važan element ponude predviđeno je da učešće domaćih kompanija u ukupnoj investiciji bude 20 miliona evra, navodi se u saopštenju Ministarstva ekonomije.

Iako je tendersku dokumentaciju otkupilo 11 kompanija, stigle su samo tri ponude.

Drugorangirani ponuđač, konzorcijum IREDL, je ponudio zakupninu od 5 evrocenti/m2 i otvaranje 25 novih radnih mesta, dok je ponuda konzorcijuma Montesolar ocenjena kao neispravna.

Fortum je inače vlasnik solarnih kapaciteta instalisane snage 85 MW u Indiji i 35 MW u Rusiji, a razvija ili ima prava da razvija još 500 MW solarnih kapaciteta u Indiji i 110 MW u Rusiji.

Za solarnu elektranu nisu predviđena podsticajna sredstva

Za solarnu elektranu na lokalitetu Briska Gora ne predviđaju se podsticajna sredstva.

Evropska komisija (EK) u izveštaju za 2018. godinu savetuje Crnu Goru da pređe na tržišno zasnovane mehanizme podrške OIE s obzirom da je svoj cilj da u 2020. dostigne udeo OIE od 33% premašila još 2016. godine, kada je udeo iznosio 41,6%.

U međuvremenu je Vlada Crne Gore donela odluku da od 1. januara 2020. godine počne da smanjuje fid-in tarife za obnovljive izvore energije (OIE) i najavila da će nastaviti da promoviše izgradnju vetroelektrana, solarnih elektrana i velikih hidroelektrana bez garantovanih podsticajnih cena.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

31. decembar 2018. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

31. decembar 2018. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

31. decembar 2018. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

31. decembar 2018. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini