Energetska efikasnost

Potpisan ugovor vredan 1,4 miliona evra za energetsku adaptaciji bolnice u Baru i doma zdravlja u Ulcinju

ugovor energetska adaptacija bar ulcinj

Slika: Potpisivanje ugovora (Vlada Crne Gore)

Objavljeno

30.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U okviru druge faze projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori ministri zdravlja i ekonomije Kenan Hrapović i Dragica Sekulić potpisali su ugovor, vredan 1,4 miliona evra, sa konzorcijumom firmi LD Gradnja, Ramel i Ening o izvođenju radova u Opštoj bolnici Bar i Domu zdravlja Ulcinj.

Ugovor se odnosi na zamenu fasadne bravarije, ugradnju termo izolacije na fasadi i krovovima, zatim zamenu i unapređenje sistema za pripremu sanitarne tople vode, kao i modernizaciju rasvete i sistema za grejanje.

Dosad je kroz projekat u zdravstvene objekte uloženo oko 7,5 miliona eura, a potrošnja energije smanjena je za oko 500.000 evra godišnje, rekao je Hrapović.

Narednih dana planirano je raspisivanje novog tendera za radove vredne 1,1 milion evra

On je istakao da se narednih dana planira raspisivanje tendera za izvođača radova za Specijalnu bolnicu za psihijatriju Kotor, Specijalnu bolnicu „Vaso Ćuković“ u Risnu i Dom zdravlja Tivat, koji su procenjeni na oko 1,1 miliona evra.

Dragica Sekulić, ministarka ekonomije, podsetila je da je Ministarstvo 2009. počelo implementaciju projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori, koji se realizuje na osnovu kredita sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj, a koji je imao za cilj unapređenje energetskih karakteristika javnih objekata (zdravstvenih i obrazovnih), kao i bolju obaveštenost građana o merama energetske efikasnosti.

U 25 adaptiranih objekata potrošnja energije u proseku je smanjena 42,5%, a rashodi oko 600.000 evra godišnje

Dosad je energetski adaptirano 25 javnih objekata – 16 zdravstvenih, osam obrazovnih i jedan studentski dom, a ukupna vrednost radova je 9,58 miliona evra. Potrošnja energije u proseku je smanjena 42,5%, a rashodi oko 600.000 evra godišnje.

Sekulić je navela da je druga faza projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori počela u julu 2018. godine, kada je potpisan ugovor o kreditu sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj, za dodatnih šest miliona evra. Osim radova u ovoj fazi će biti uveden monitoring sistem koji će pratiti postignute uštede i uspostavljen održiv sistem finansiranja projekata energetske efikasnosti u javnom sektoru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija uzice subvencije kotao pelet gas

Užice deli subvencije za kotlove i peći na pelet i gas

30. oktobar 2019. - Za kotlove na prirodni gas Grad Užice daje subvencija do 80 odsto, a za kotlove na pelet do 60 odsto, navodi se u javnom pozivu

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

30. oktobar 2019. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

30. oktobar 2019. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

30. oktobar 2019. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj