Energetska efikasnost

Potpisan ugovor vredan 1,4 miliona evra za energetsku adaptaciji bolnice u Baru i doma zdravlja u Ulcinju

ugovor energetska adaptacija bar ulcinj

Slika: Potpisivanje ugovora (Vlada Crne Gore)

Objavljeno

30.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U okviru druge faze projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori ministri zdravlja i ekonomije Kenan Hrapović i Dragica Sekulić potpisali su ugovor, vredan 1,4 miliona evra, sa konzorcijumom firmi LD Gradnja, Ramel i Ening o izvođenju radova u Opštoj bolnici Bar i Domu zdravlja Ulcinj.

Ugovor se odnosi na zamenu fasadne bravarije, ugradnju termo izolacije na fasadi i krovovima, zatim zamenu i unapređenje sistema za pripremu sanitarne tople vode, kao i modernizaciju rasvete i sistema za grejanje.

Dosad je kroz projekat u zdravstvene objekte uloženo oko 7,5 miliona eura, a potrošnja energije smanjena je za oko 500.000 evra godišnje, rekao je Hrapović.

Narednih dana planirano je raspisivanje novog tendera za radove vredne 1,1 milion evra

On je istakao da se narednih dana planira raspisivanje tendera za izvođača radova za Specijalnu bolnicu za psihijatriju Kotor, Specijalnu bolnicu „Vaso Ćuković“ u Risnu i Dom zdravlja Tivat, koji su procenjeni na oko 1,1 miliona evra.

Dragica Sekulić, ministarka ekonomije, podsetila je da je Ministarstvo 2009. počelo implementaciju projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori, koji se realizuje na osnovu kredita sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj, a koji je imao za cilj unapređenje energetskih karakteristika javnih objekata (zdravstvenih i obrazovnih), kao i bolju obaveštenost građana o merama energetske efikasnosti.

U 25 adaptiranih objekata potrošnja energije u proseku je smanjena 42,5%, a rashodi oko 600.000 evra godišnje

Dosad je energetski adaptirano 25 javnih objekata – 16 zdravstvenih, osam obrazovnih i jedan studentski dom, a ukupna vrednost radova je 9,58 miliona evra. Potrošnja energije u proseku je smanjena 42,5%, a rashodi oko 600.000 evra godišnje.

Sekulić je navela da je druga faza projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori počela u julu 2018. godine, kada je potpisan ugovor o kreditu sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj, za dodatnih šest miliona evra. Osim radova u ovoj fazi će biti uveden monitoring sistem koji će pratiti postignute uštede i uspostavljen održiv sistem finansiranja projekata energetske efikasnosti u javnom sektoru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Holandija dobija gradsku cetvrt ciji ce stanovnici morati da dele automobile

Stanovnici nove gradske četvrti u Holandiji će morati da dele automobile

30. oktobar 2019. - Utreht, četvrti grad po veličini u Holandiji, dobiće naselje čiji će stanovnici deliti automobile

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

30. oktobar 2019. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vinca beo cista energija spaljivanje otpada elektrana postrojenje

Beo Čista Energija zvanično započela proizvodnju energije iz otpada u Vinči

30. oktobar 2019. - Prvo spaljivanje otpada Beo Čista Energija sprovela je februara 2023. čime je započela poslednja faza probnog rada postrojenja

Zoran Lajovic Metalfe Group

Zeleni čelik iz Sremske Mitrovice – odgovorna industrija za održivu budućnost

30. oktobar 2019. - Proizvodnja čelika može biti održiva i odgovorna pokazuje primer srpske kompanije Metalfer Group u čijem proizvodnom portfoliu se nalazi  i tzv. Metalfer ® Zeleni Čelik