Električna energija

Potpisan ugovor za dalekovod Kragujevac-Kraljevo; radovi kreću u aprilu

Potpisan ugovor za dalekovod Kragujevac-Kraljevo

Slika: Mladen Žujković, Jelena Matejić, Aleksandar Antić (Ministarstvo rudarstva i energetike)

Objavljeno

25.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kodar, Elektromontaža i Elnos BL dobili su posao da podignu dalekovod kojim će povezati Kragujevac i Kraljevo. EMS je odabrao taj konzorcijum za posao vredan 13,5 miliona evra, a sa nadogradnjom transformatorskih jedinica ovaj deo Transbalkanskog elektroenergetskog koridora biće vredan 29,6 miliona evra.

Elektromreža Srbije AD – EMS potpisala je ugovor s konzorcijumom izvođača koji će izgraditi dalekovod Kragujevac-Kraljevo. Direktorka Jelena Matejić istakla je značaj veze od 400 kilovolti za stabilnost i sigurnost napajanja električnom energijom u centralnoj Srbiji i podsetila da je to deo Transbalkanskog koridora.

Izjavila je da je projekat povezivanja dve trafo-stanice dodeljen grupi uglavnom domaćih kompanija. Vodi je Kodar energomontaža doo iz Beograda. Preostali članovi su kraljevačka Elektromontaža doo i Elnos BL doo odnosno Elnos grupa, čije je sedište u Banjaluci.

KfW podržao projekat pozajmicom, a EU donacijom

Razvojna banka Nemačke KfW odobrila je zajam od 15 miliona evra, za koji je Srbija dala garanciju EMS-u, državnom operatoru prenosnog sistema ili TSO-u. Još 6,5 miliona evra je grant iz Investicionog okvira Evropske unije za Zapadni Balkan odnosno Evropskog zajedničkog fonda za Zapadni Balkan. EMS je uložio i vlastita sredstva.

Mladen Žujković iz Kodara potpisao je ugovor u ime konzorcijuma.

Transbalkanski elektroenergetski koridor sada povezuje Srbiju s Rumunijom i Istočnom Evropom, a kasnije će je spojiti sa Zapadnom Evropom, rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

Uslediće radovi na obe trafo-stanice

Dalekovod će biti dugačak 60 kilometara. Radovi, zakazani da počnu za mesec dana, zajedno sa opremom su vredni 13,5 miliona evra. Rok je 610 dana. Dalekovod Kragujevac-Kraljevo je deo druge sekcije koridora, koja uključuje trafoe na obe strane. Ukupna vrednost je 29,6 miliona evra.

Kraljevo 3 će biti podignuto na 400 kilovolti, a u transformatorskoj jedinici Kragujevac 2 biće opremljeno jedno dalekovodno polje, saopštio je EMS i otkrio da će izvođači biti odabrani uskoro.

Još dve faze do veze s BiH i Crnom Gorom

Treća sekcija predviđa izgradnju dvostrukog dalekovoda od 400 kilovolti između Bajine Bašte o Obrenovca, što je 109 kilometara, te podizanje naponskog nivoa trafo-stanice Bajina Bašta na 400 kV i opremanje dva nova dalekovodna polja u Obrenovcu. Sledeća sekcija će biti dvostruki dalekovod od Bajine Bašte preko Višegrada do Pljevalja.

Prvi deo bila je dupla linija od 400 kilovolti od Pančeva do granice s Rumunijom. Završena je u decembru 2017. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Emre Jabban, YESS POwer Topkapı Endüstri

YESS Power razvija regionalni portfolio od 1,5 GWh nakon kapitalnog BESS projekta u Severnoj Makedoniji

25. mart 2020. - U razgovoru za Balkan Green Energy News, Emre Žaban, direktor za razvoj poslovanja u kompaniji YESS Power, izneo je detalje o portfoliju od preko 1,5 GWh, kao i o izazovima u realizaciji velikih projekata skladištenja energije

RiTE Ugljevik resio istorijski spor sa slovenackom elektroprivredom HSE Ugljevik ERS HSE

RiTE Ugljevik rešio istorijski spor sa slovenačkom elektroprivredom HSE

25. mart 2020. - Elektroprivrede Slovenije i Republike Srpske su se nagodile za spor oko termoelektrane Ugljevik koji se ticao investicije od pre više od četiri decenije

EU komesari EUSEW 2026 eksperti cista energija

Aktuelni i bivši komesari EU učestvuju na EUSEW-u 2026 uz eksperte za čistu energiju

25. mart 2020. - Evropska komisija predstavila je program i otvorila prijave za Evropsku nedelju održive energije - EUSEW 2026

Severna Makedonija Integralni nacionalni energetski i klimatski plan 2025 2030 NEKP

Severna Makedonija usvojila Integralni nacionalni energetski i klimatski plan 2025-2030

25. mart 2020. - Novi NEKP Severne Makedonije sadrži 61 meru za rast kapaciteta proizvodnje energije iz obnovljivih izvora i uvođenje evropskih standarda