Voda

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Leskovcu počelo proizvodnju struje iz biogasa

Postrojenje za preciscavanje otpadnih voda u Leskovcu pocelo proizvodnju struje iz biogasa

Foto: Grad Leskovac

Objavljeno

30.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Leskovačko postrojenje za prećišćavanje otpadnih voda, locirano u selu Bogojevcu, polovinu svojih potreba za električnom energijom pokrivaće iz sopstvene proizvodnje. Postrojenje je počelo probni rad krajem decembra prošle godine, a sada je počela i proizvodnja struje iz biogasa koji se dobija iz mulja dobijenog preradom vode.

Probni rad linije vode i linije mulja, kako su rekli predstavnici leskovačkog preduzeća JKP Vodovod povodom početka proizvodnje struje, je priveden kraju, a nedavno su u probni rad pušteni i gasni generatori za proizvodnju struje.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović izjavio je da bi na osnovu dosad proizvedenog biogasa i kvaliteta otpadne vode na ulazu u postrojenje, gasni generatori trebalo da proizvode struju koja će moći da pokrije rad postrojenja u proseku oko 12 sati dnevno.

On je istakao da je ova proizvodnja energije iz alternativnih izvora veoma važna u uslovima energetske krize.

Za devet meseci rada postrojenja dobijeno je 6.000 tona mulja i 11.000 kubika biogasa

Maja Milošević Milojić, pomoćnik direktora JKP Vodovod, izjavila je da je na liniji vode prećišćena voda i dokazani parametri na izlazu u skladu sa zakonskom regulativom, a u drugom procesu linije vode proizveden je mulj.

Na postrojenju je, prema njenim rečima, sada otprilike oko 6.000 tona mulja za devet meseci rada. Mulj ima oko 20 odsto suve materije, a ispitivanja akreditovane laboratorije su pokazala da je procenat od 21-24 odsto.

Mulj je nakon šest meseci počeo da se transportuje u anaerobne digestore gde je pokrenut tehnološki proces izdvajanja biogasa, a posle mesec dana digestije započeto je punjenje balona i dosad je proizvedeno oko 11.000 kibika gasa, rekla je Milošević Milojić.

Pre nekoliko nedelja u rad je pušten gasni kotao, a zatim i gasni generatori.

Inače, od početka rada postrojenja prerađeno je oko četiri miliona kubika otpadne vode ili oko 19.000 litara dnevno.

Milošević Milojić je istakla da su instalacije i objekti na liniji mulja automatizovani, preko SKADA sistema, tako da su podešeni parametri da se automatski pokreću gasni generatori i ostala oprema.

Stiže još deset miliona evra za kanalizacionu mrežu

Osim Centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, projekat Upravljanje otpadnim vodama grada Leskovca obuhvata i izgradnju glavnog gradskog kolektora i proširenje kanalizacione mreže u prigradskim naseljima (ORIO projekat).

Proširenje kanalizacione mreže u prigradskim naseljima predviđa gradnju mreže u dužni od 80 kilometara i finansira se donacijom Vlade Holandije u vrednosti od skoro osam miliona evra.

Grad Leskovac je saopštio da će početkom oktobra predstavnici holandskih vlasti sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine potpisati Aneks sporazuma za implementaciju ORIO projekta, koji predviđa da se Gradu odobri dodatnih 10 miliona evra.

Inače, Srbija namerava da uloži milijarde evra u projekte za prečišćavanje otpadnih voda.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

aukcije srbija solar vetar rezultati

Srbija podelila celu kvotu na drugim aukcijama, investitori grade elektrane na solar i vetar snage 645 MW

30. septembar 2022. - Srbija je u drugom krugu aukcija dodelila kvotu za premije od 424,8 MW. Izabrani su investitori iz Kine, SAD-a, Francuske i Srbije

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

30. septembar 2022. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

30. septembar 2022. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

30. septembar 2022. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu