OIE

Pokrovac: Više razloga za slab odziv investitora na prvoj aukciji za velike elektrane

Maja Pokrovac direktorka OIEH aukcije

Foto: OIEH

Objavljeno

12.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nedovršen zakonodavni okvir za novi model subvencionisanja projekata iz obnovljivih izvora energije, koji podrazumeva dodelu premija na aukcijama, uz visoke cene električne energije na tržištu, glavni su uzroci slabog interesovanja investitora za dobijanje premija na prvim aukcijama za velike projekte u Hrvatskoj, kažu u udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).

Hrvatska je na prvoj aukciji za projekte velike instalisane snage na obnovljivu energiju ponudila premije za 638 megavata (MW), ali je dobila ponude za samo 150 MW.

Maja Pokrovac, direktorka Obnovljivih izvora energije Hrvatske (OIEH), kaže za Balkan Green Energy News da scena obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj prolazi ozbiljnu transformaciju i aukcije za dodelu tržišne premije su važan deo toga.

Trenutno nije poznato koliko će iznositi naknada za priključenje na mrežu za nove elektrane

Za transformaciju je, kako kaže, ključan i novi zakonodavni proces koji je započeo krajem prošle godine i još nisu završeni svi podzakonski akti važni za definisanje svih parametara koje investitori moraju znati da bi mogli da realizuju svoje projekte. A, veći broj projekata značiće i više prijava na aukcijama.

„U tijeku je razvoj 1.500 MW, ali trenutno nije poznato kolika će se naknada za priključenje na mrežu morati platiti. Taj segment je itekako važan za projekte i njihova se realizacija neće nastaviti dokle god postoji ovakva nepoznanica. Stoga je nužna transparentna, jasna i kvalitetna metodologija izračuna cijene priključenja na mrežu“, ističe ona.

Cene na tržištu su pet puta veće od ponuđenih premija

Osim toga, svedoci smo, kako navodi, velikih promena i na tržištu jer su trenutne cene energije pet puta veće od ponuđenih na aukcijama.

„Sukladno tome, na investitorima je da odluče hoće li sada potpisati ugovor koji garantira 12 godina otkupa proizvedene energije po pet puta manjoj cijeni od tržišne ili će potpisati ugovor temeljen na tržišnoj cijeni, ali sa znatno kraćim trajanjem ugovorenog otkupa“, naglašava direktorka OIEH.

U neizvesnim okolnostima mudro je primijeniti premijski model

Uprkos svemu, Pokrovac smatra da je premijski model dobar mehanizam garancija investitorima i finansijskim institucijama koje kreditiraju projekte iz obnovljive energije. U slučaju bilo kakvog poremećaja na tržištu, kao što je na primer bilo u vreme pandemije kad se cena električne energije prepolovila i nijedan projekt nije bio fizibilan na temelju nje, ugovori o tržišnoj premiji daju sigurnost.

OIEH očekuje da Hrvatska dobije 5.000 MW iz obnovljivih izvora do 2030.

„Danas, kad je cijena na tržištu energije pet puta veća u odnosu na vrijeme prije pandemije, nije potreban poticaj proizvodnji električne energije iz OIE nego sigurnost. U neizvjesnim okolnostima mudro je primijeniti premijski model na sve OIE projekte kako bi osigurali dugoročnost i održivost investicije“, ističe Pokrovac.

U udruženju OIEH podsećaju da se na jesen se planira raspisivanje novog nadmetanja za dodelu tržišne premije kao i definisanje svih elemenata važnih za OIE projekte.

Uz 1.500 MW koji su sada u razvoju, Maja Pokrovac planira da će Hrvatska do 2030. godine imati 5.000 MW projekata iz OIE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

12. jul 2022. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

12. jul 2022. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

12. jul 2022. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

12. jul 2022. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom