Foto: Džanan Baćićanin/Twitter
Deponija Golo Brdo kod Novog Pazara gori od 6. jula, a za vikend je došlo do snažne eksplozije metana. Požar je lokalizovan, ali je vanredna situacija i dalje na snazi u tom području. Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje.
Požar na deponiji Golo Brdo, koje je udaljeno dvadesetak kilometara od Novog Pazara, bio je prethodnih dana lokalizovan, s tim da je nastavljeno gašenje. U subotu je došlo do eksplozije metana praćene gustim dimom koji je prekrio okolna sela.
Inače, meštani tih sela blokirali su ovu nesanitarnu deponiju i ne dozvoljavaju nastavak odlaganja otpada. Smeće na ovom odlagalištu dovoze Novi Pazar i Tutin, što dodatno komplikuje ekološku situaciju za oko 150.000 stanovnika ovog kraja.
„Kada moraš da držiš svoje dete pod ovim temperaturama u sobi, da zatvoriš bez vazduha, to je žalosno. To je katastrofalno. Ovo u svetu nema“, rekao je jedan od meštana za Newsmax Balkans televiziju.
Ovo nije snimak NATO bombardovanja Srbije iz 99. godine, ovo je snimak današnje eksplozije deponije Golo Brdo u okolini Novog Pazara, koja već 10-ak dana gori i koju pod blokadom drži lokalno stanovništvo, tražeći njeno zatvaranje.
Lokalna vlast SDP+SNS+SPS kao i državna vlast,… pic.twitter.com/MIQj4Ya0QM— Džanan Baćićanin (@DzananBacicanin) July 19, 2025
Posle eksploziju metana u subotu iz Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar saopšteno je da je situacija ozbiljna i da se u zoni požara oslobađaju opasni gasovi, preneo je Euronews.
Direktor Zavoda Šefadil Spahić poručio je rgađanima da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu da budu štetni po zdravlje.
Širi se gust dim koji je jako neprijatnog mirisa, peče za oči, izjavio je on. Apelovao je da građani ne dolaze na ovo mesto i zatražio pd institucija da dođu i da snime situaciju kako bi se požar što pre ugasio.
Zavoda za javno zdravlje je izdao saopštenje u kojem poziva građane da nose maske
“Uzimajući u obzir prirodu pojedinih zagađujućih materija kao proizvoda sagorevanja sa deponije, kao perzistentnih organskih polutanata koji odlaze u više slojeve atmosfere i prenose se na veće udaljenosti u saradnji sa Agencijom za zaštitu životne sredine i Republičkim hidrometerološkim zavodom sagledati širi pojas, uključujući i prekogranični koji bi mogao biti pod uticajem ovih zagađujućih materija( vazduh, voda i životne namirnice) i u skladu sa tim informisati nadležne institucije, radi preuzimanja adekvatnih mera”, saopštio je Zavod.
Ismail Dupljak, rukovodilac Gradskog štaba za vanredne situacije, je izjavio da je Zavod sve vreme merio kvalitet vazduha u gradu i da je ostao na istom nivou, preneo je RTS. On je naveo da čestice koje izazivaju zagađenje i respiratorne probleme kod građana nisu doprle do Novog Pazara.
Zavod je izdao saopštenje u kojem poziva građane da nose maske, da se ne približavaju deponiji i da se pridržavaju svih onih mera koje su nabrojane u tom saopštenju, istakao je Dupljak.
I da se sad zatvori, deponija će biti izvor zagađenja narednih 30 godina
Gradski štab za vanredne situacije saopštio je juče da su protivpožarne tampon zone koje su napravljene pre nekoliko dana sprečile širenje požara na okolne šume.
Hamid Dražanin, kog je štab angažovao za gašenje požara nakon njegovog izbijanja, rekao je da je požar ugašen na 70 odsto deponije. „Verujem da će nam trebati još 12 do 15 dana da završimo kompletan posao”, izjavio je Dražanin.
Gradonačelnik Nihat Biševac je odgovorio da su stručnjaci iz vatrogasne službe procenili da gašenje iz vazduha vodom nije postupak koji se primenjuje u ovom trenutku, već da je neophodno gašenje zemljom na terenu.
Ibrahimović: Spremamo se da deponiju zatvorimo na sudu
Faruk Suljević, direktor JKP “Gradska čistoća”, naveo je da koliko god da se prepokriva deponija i da se na ovaj način sanira, ovo jeste sanacija požara. Tako, kako je dodao, ne može da se uništi metan koji je u deponiji, koji se svakodnevno stvara i još će se stvarati.
„Dakle, mi ne možemo samim zatvaranjem deponije, spuštanjem rampe na deponiju da očekujemo da je ona stala. Ona neće da stane sa radom narednih 30 godina. Ni metan, ni ocijedne vode (procedne vode) koje se iz nje slivaju. Ali redovna sanacija se mora nastaviti”, zaključio je Suljević, preneo je portal Grada Novog Pazara.
„Ova deponija se zatvara na sudu i mi se za to spremamo“, izjavio je Haris Ibrahimović, iz organizacije „Za Zdrav Novi Pazar“, za N1. On je naveo da već prikupljaju laboratorijske analize i druge dokaze koje bi važili na sudu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.