U Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A) u Obrenovcu počela je izgradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova, vrednog više od 167 miliona evra. Projekat će smanjiti emisije sumpor-dioksida (SO2) za devet puta, sa oko 74.000 tona na 7.747 tona godišnje.
Novo postrojenje za odsumporavanje u četiri bloka TENT-a – A3, A4, A5 i A6 – snage po 350 MW omogućiće da ova elektrana na ugalj radi još najmanje 20 godina u skladu sa zakonskim zahtevima Evropske unije koji se odnose na zaštitu životne sredine, izjavio je Milorad Grčić, v. d. direktora JP Elektroprivreda Srbije (EPS).
Na blokovima A3, A4, A5 i A6 primeniće se tehnologija odsumporavanja dimnih gasova vlažnim postupkom, uz korišćenje krečnjaka kao reagensa. Kao nus-proizvod dobijaće se gips koji se može koristiti u građevinarstvu, a pomešan sa pepelom i za izgradnju puteva.
Glavni izvođač je japanski konzorciijum koji predvodi Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS), a domaće kompanije će obaviti radove vredne oko 95 miliona evra, rekao je Grčić na ceremoniji postavljanja kamena temeljca za projekat odsumporavanja u TENT A.
Rok za izgradnju postrojenja za odsumporavnje je 42 meseca, posle kojeg sledi garantni period i probni rad postrojenja od 12 meseci, navodi se u saopštenju EPS-a. U projekat su uključene i japanske kompanije Itochu Corporation i Tokyo Electric Power Services Co. (TEPSCO).
Kompanija MHPS je ranije saopštila da će zahvaljujući projektu desulfurizacije TENT A raditi u skladu sa Direktivom EU o industrijskim emisijama.
TENT je izgrađen sedamdesetih godina prošlog veka i danas mora da se prilagođava standardima EU, posebno u oblasti životne sredine, podsetio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
„U TENT-u su urađena tri ključna segmenta važna za zaštitu životne sredine, a to su izgradnja elektro filtera na svim blokovima TENT-a, kao i smanjenje azotnih oksida, koje je sprovedeno na blokovima A3 i A5, a do kraja februara biće završeno i na bloku A4. Najveći segment koji sledi je odsumporavanje dimnih gasova, čija izgradnja kreće danas i to zahvaljujući Vladi Japana i JICA, koji su nam dali povoljan zajam“, izjavio je Antić.
Projekat se realizuje u okviru sporazuma vlada Srbije i Japana, na osnovu kojeg je 2011. godine potpisan sporazum o zajmu za njegovo finansiranje između EPS-a i Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA). Ugovor o izgradnji postrojenja između EPS-a i konzorcijuma firmi koji predvodi kompanija MHPS potpisan je u septembru 2017. godine.
Da li imate na prodaji REA Gips -nuzproizvod odsumporavanja? odnosno kome da se obratimo?
Sa poštovanjem
Andraš