Lučki grad Aleksandrupolis na severoistoku Grčke postaje ulazna kapija za energetski sektor u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi. Danas je pušten u rad Alexandroupolis LNG Terminal, plutajuće postrojenje za skladištenje i regasifikaciju (FSRU).
Mešovita kompanija Gastrade naziva svoj novi Alexandroupolis LNG Terminal jednim od najvažnijih energetskih projekata na evropskom, regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou. Istakla je da je tu investiciju pre 15 godina osmislio Dimitris Kopeluzos, osnivač, predsednik i direktor uprave grupacije Copelouzos.
Projekat doprinosi energetskoj bezbednosti Jugoistočne i Centralne Evrope kao i diverzifikaciji izvora i koridorâ za snabdevanje energentima, odlučno nadograđujući ulogu i značaj Grčke na savremenoj energetskoj mapi Evrope, čineći je ulaznom kapijom za energiju za više od devet zemalja, stoji u saopštenju.
Copelouzos je ugovorio prodaju svojih 20 odsto udela u gasnoj elektrani od 840 megavata u izgradnji PPC-ju, čiji je manjinski partner DEPA Commercial
Alexandroupolis LNG Terminal je danas počeo s radom blizu obale kod Aleksandrupolisa, lučkog grada blizu granice sa Turskom. Početak radova je obeležen u maju 2022. godine.
Grčka elektroprivreda Public Power Corp. (PPC ili, na grčkom, DEI) i njen uskoro jedini manjinski partner DEPA Supply, poznatiji kao DEPA Commercial, u tom kraju grade gasnu elektranu od 840 megavata. Copelouzos je ugovorio prodaju svog udela od 20 procenata PPC-ju.
Od konačne odluke o investiranju do prijema prvih tankera
Projekat je počeo da se materijalizuje kada je Gastrade 27. januara 2022. doneo finalnu investicionu odluku – FID. FSRU tanker je napravljen u Singapuru. To plovilo je prošlog novembra krenulo iz brodogradilišta Seatrium. U Tračko more je stiglo 17. decembra i usidrilo se na svojoj trajnoj poziciji.
Alexandroupolis LNG Terminal uključuje podmorski i kopneni gasovod. Povezan je sa nacionalnom mrežom za prenos, preko koje će gas ići od Grčke do Bugarske, Rumunije, Severne Makedonije, Srbije, Moldavije, Ukrajine, Mađarske i Slovačke, napomenuo je Gastrade.
Ovo postrojenje može da regasifikuje LNG u do 5,5 milijardi kubnih metara plavog goriva godišnje.
U toku su projekti gasovoda za povezivanje Severne Makedonije sa Grčkom i Srbijom, koja već ima interkonekciju sa Bugarskom.
„Imamo viziju da tržištu damo projekat koji će raditi na način koristan za društvo u Aleksandrupolisu, životnu sredinu i naše kupce, omogućavajući stabilnu i pouzdanu opciju za snabdevanje i obuhvatanje celog našeg regiona. Želimo da postanemo ‘referenca za izvrsnost“ u infrastrukturi“, poručio je direktor uprave Gastradea Kostis Sifneos.
Alexandroupolis LNG Terminal ima pet ravnopravnih vlasnika
Na komercijalnom nivou se uključilo četrnaest grčkih i drugih kompanija. Rezervisali su skoro celokupni kapacitet barem do 2030, otkrila je kompanija.
„Alexandroupolis LNG Terminal je mnogo više od poslovnog projekta. To je opipljiv dokaz mogućnosti koje u Grčkoj imamo za pravljenje evropske infrastrukture kojom se rešavaju problemi našeg doba, otvaraju šanse i perspektiva za bolju i održivu budućnost energetike“, izjavila je osnivačica i akcionarka Elmina Kopeluzu.
Postrojenjem upravlja grčka kompanija GasLog
Ona drži 20 procenata, koliko imaju i operator postrojenja GasLog, čije je sedište u Pireju, grčki državni snabdevač, uvoznik i trgovac gasom DEPA Commercial i bugarski i grčki operatori sistema prenosa gasa Bulgartransgas (Bulgartransgaz) i DESFA.
„GasLog je ponosan što je odigrao ključnu ulogu u razvoju projekta od samog početka, konverziji tankera za LNG u FSRU, dopremanje tog plovila u Aleksandrupolis i uspešnom početku rada za terminal Alexandroupolis, dajući doprinos u svojstvu deoničara i operatora FSRU-a“, rekao je generalni direktor GasLog-a Paolo Enoici.
Tačka ulaska gasa iz SAD, Katara, Egipta…
Pokazalo se da je odluka Bugarske i Bulgartransgasa iz 2020. da postanu akcionari sa 20 odsto udela u kompaniji Gastrade bila strateška, po mišljenju izvršnog direktora Bulgartransgasa Kirila Ravnačkog.
Novo postrojenje omogućava snabdevanje gasom iz Sjedinjenih Država, Katara, Egipta i drugih zemalja, dodao je. „Sve veća uloga LNG-a za region i dostupnost ovog novog kapaciteta za skladištenje i regasifikaciju LNG-a ima ogroman značaj za zemlje JIE koje hoće da diverzifikuju snabdevanje nauštrb ruskog gasa. To će takođe unaprediti likvidnost i integraciju tržišta u našem regionu“, prokomentarisao je Ravnački.
Važan korak za inicijativu Vertikalnog gasnog koridora, projekat ekspanzije gasovoda IGB
Početak komercijalnog poslovanja tačka je za jačanje inicijative Vertikalnog gasnog koridora (Vertical Gas Corridor), podseća Gastrade. Reč je o povezivanju Grčke, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Slovačke, Moldavije i Ukrajine. Gas bi tako, pored Rusije, stizao iz još dva pravca.
Novo postrojenje za uvoz LNG-a, uz postojeći Revithoussa LNG Terminal i u kombinaciji sa investicijama kompanije DESFA u jačanje izvoznog kapaciteta grčke gasne mreže, dalje ojačava energetsku infrastrukturu i interkonektivnost u regionu, navela je generalna direktorka grčkog operatora sistema za prenos gasa Marija Rita Gali.
Ona je ukazala i na ulogu Transjadranskog gasovoda (Trans Adriatic Pipeline – TAP), interkonektora Grčke i Bugarske IGB i Vertikalnog gasnog koridora.
Današnji početak rada omogućava planirano povećanje kapaciteta IGB-a sa tri na pet milijardi kubnih metara godišnje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.