OIE

OMV će investirati u zelenu energiju u regionu – u fokusu i Srbija i Bugarska

OMV investirati zelenu energiju Srbija Bugarska

Foto: Kurt Prinz / Drone Project / OMV Aktiengesellschaft

Objavljeno

01.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

OMV namerava da u Jugoistočnoj Evropi proširi poslovanje u domenu obnovljivih izvora energije. Kompanija je istakla da Rumunija, Srbija, Bugarska i Mađarska imaju sjajan potencijal za vetroelektrane i solarne parkove.

Austrijska naftna, gasna i hemijska grupacija OMV poslednjih godina sprovodi transformaciju ka čistim tehnologijama. Pri predstavljanju rezultata za prvu polovinu godine, generalni direktor Alfred Štern naglasio je da kompanija želi da proširi svoje investicije u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u Jugoistočnoj Evropi. Naveo je i da Rumunija, Srbija, Bugarska i Mađarska imaju sjajan potencijal za vetroelektrane i solarne parkove.

U Rumuniji je OMV-ovo prisustvo na tržištu električne energije već značajno, budući da kompanija OMV Petrom, čiji je većinski vlasnik, tamo drži gasnu elektranu od 860 megavata. Austrijski energetski gigant je u junu već otkrio da traži prilike za ulaganje u zelenu energiju u regionu.

Štern je ovom prilikom saopštio da kompanija više ne zavisi od isporuka prirodnog gasa iz Rusije.

Rastući portfelj u zelenoj energetici u Rumuniji

OMV Petrom sa elektroprivredom Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia), koja zatvara svoje rudnike uglja i termoelektrane na to gorivo, radi na četiri projekta solarnih elektrana od ukupno 450 megavata. Osim toga je, takođe u Rumuniji, kupila fotonaponske projekte za ukupno 710 megavata.

Dalje, vlasnica je 50 odsto firme Electrocentrale Borzești, koja razvija projekte za 950 megavata iz vetra i 50 megavata solara. OMV Petrom je i proširio svoje partnerstvo sa kompanijom Renovatio, kupivši učešće od 50 procenata u projektima za zelenu električnu energiju zbirnog kapaciteta 130 megavata.

Grupacija se sprema da otpočne proizvodnju biogoriva i zelenog vodonika u Rumuniji i namerava da u svojoj rafineriji Schwechat u Austriji izgradi postrojenje za komponente za obnovljivi dizel.

OMV investira u prikupljanje i skladištenje CO2, geotermalnu energiju

OMV je u junu dobio dozvolu za drugi projekat hvatanja i zarobljavanja ugljenika (CCS) u Norveškoj, u okviru projekta u kojem drži 30 procenata. Lokacija Iroko u Severnom moru može da primi 215 miliona tona ugljen-dioksida. OMV je naveo da može da se upumpava 7,5 miliona tona godišnje.

Njegova poslovna jedinica za niskougljeničnu energetiku ima za cilj da do 2030 proizvodnju geotermalne energije podigne do četiri teravat-sata godišnje, a struje iz obnovljivih izvora na tri do četiri teravat-sata te da dostigne kapacitet za CCS od tri miliona tona. OMV planira da u te aktivnosti do kraja decenije investira pet milijardi evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

1. avgust 2024. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

1. avgust 2024. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

1. avgust 2024. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

1. avgust 2024. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije