Životna sredina

Objavljena radna verzija Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033.

Strategija zastite zivotne sredine Zelena Agenda Republike Srbije

Foto: Justus Zeemann from Pixabay

Objavljeno

10.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine je pokrenulo proces konsultacija u vezi sa izradom Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033. godine, Akcionog  plana koji je sastavni deo Strategije i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033. godine.

Konsultacije će se sprovoditi u periodu od 03. septembra – 03. oktobra 2024. godine, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Ministarstvo je takođe, kako je navelo, objavilo i “radne verzije” Strategije zaštite životne sredine, Akcionog plana i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Strategije zaštite životne sredine.

Strategija je u skladu sa Sofijskom deklaracijom koju je Srbija potpisala novembra 2020. godine

Strategija zaštite životne sredine Republike Srbije za period od 2024. do 2033. godine – Zelena agenda za Srbiju predstavlja krovni dokument javne  politike u oblasti životne sredine. Strategijom se usmeravaju mere i aktivnosti u pravcu Zelene agende, ugljenične neutralnosti, održivog razvoja, zaštite prirodnih resursa i smanjenja zagađenja i unapređenja kvaliteta života svih građana.

U procesu izrade Strategije integrisani su ciljevi Zelene agende, u skladu sa Sofijskom deklaracijom koju je Srbija potpisala novembra 2020, kao i mere za dalje usklađivanje sa propisima i standardima Evropske unije, kao i izradu mehanizama za praćenje sprovođenja Strategije.

Strategija se fokusira na pet oblasti

Dokument se bavi i privlačenjem finansijskih sredstava iz fondova Evropske unije i drugih međunarodnih izvora, kako bi se obezbedila potrebna infrastruktura i resursi za sprovođenje mera zaštite životne sredine, navodi se u Strategiji.

U skladu sa principima i stubovima Zelene agende, Republika Srbija će se, u periodu od 2024. do 2033. godine, fokusirati na nekoliko ključnih oblasti:

  1. Klimatske promene i dekarbonizacija
  2. Cirkularna ekonomija
  3. Smanjenje zagađenja životne sredine
  4. Zaštita biodiverziteta i ekosistema
  5. Održivi prehrambeni sistemi i ruralni razvoj.

Akcioni plan za period od 2024. do 2028. godine za sprovođenje Strategije zaštite životne sredine – Zelena agenda za Republiku Srbiju za period od 2024. do 2033. godine, utvrđuje aktivnosti za sprovođenje mera za ostvarivanje ciljeva Strategije. Plan određuje rokove, nosioce i partnere, kao i finansijska sredstva i izvore finansiranja za sprovođenje utvrđenih aktivnosti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Sunce nikad vise, svecana premijera

Održana svečana premijera filma Sunce nikad više

10. septembar 2024. - Svečana premijera filma Sunce nikad više mladog reditelja Davida Jovanovića održana je u mts Dvorani. Balkan Green Energy News je medijski partner.

elektrohemijski reaktor

Nova tehnologija za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda

10. septembar 2024. - Na Univerzitetu Rajs je razvijen trokomorni elektrohemijski reaktor za efikasnu i ekološki prihvatljivu ekstrakciju litijuma iz geotermalnih slanih rastvora

Norveska odlaze dodelu dozvola za rudarenje u dubokom moru

Norveška odlaže dodelu dozvola za rudarenje u dubokom moru

10. septembar 2024. - Norveška vlada je odložila prvu rundu izdavanja dozvola za rudarenje u dubokom moru, u području površine kao Island

mars sa drine tuzba procena uticaja na zivotnu sredinu jadar rio tinto

Marš sa Drine: Priključite se tužbi protiv rešenja o proceni uticaja za projekat Jadar

10. septembar 2024. - Marš sa Drine saopštio je da je rešenje Ministarstva zaštite životne sredine o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja rudarskog dela projekta Jadar nezakonito