Klimatske promene

Njujorški startap Air Co. pravi votku od ugljen-dioksida

Njujorski startap Air Co pravi votku od ugljen dioksida

Photo: Air Co.

Objavljeno

22.10.2021.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

22.10.2021.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Startap Air Co. iz Njujorka proizvodi alkohol od ugljen-dioksida i zelenog vodonika, a svoju votku naziva najodrživijim žestokim pićem na svetu. Firma pravi i sredstvo za dezinfekciju ruku, a upravo je lansirala parfem.

Prirodne arome u votki marke Air Vodka with Natural Flavors su vazduh, voda i sunce. Pri konvencionalnoj proizvodnji jedne boce te vrste pića dolazi do ispuštanja 5,9 kilograma ugljen-dioksida, a Air Co. tvrdi da je njegov proizvod čak ugljenično negativan, odnosno da iz atmosfere uklanja po 450 grama tog gasa s efektom staklene bašte.

Slično kao sa dijamantima koje firma Aether pravi od CO2 prikupljenog iz vazduha, sada je moguće uživati u luksuznom piću i istovremeno doprinositi borbi protiv klimatskih promena.

Votka od vazduha

Air Co. je osnovan u Njujork Sitiju 2019. godine s vizijom ublažavanja klimatskih promena pomoću tehnologije za uklanjanje ugljenika iz vazduha. Kompanija proizvodi alkohol za svoju votku u takozvanom reaktoru za konverziju ugljenika, u kojem CO2 meša sa zelenim vodonikom.

U hemijskim reakcijama nastaju etanol, (C2H5OH), metanol (CH3OH), voda (H2O) i kiseonik – O2, a zatim se razdvajaju. Inženjeri kažu da se u postupku uklanja kilogram i po CO2 po kilogramu proizvedenog alkohola.

Kompanija upotrebljava CO2 koji je zarobljen u proizvodnji u tradicionalnim pogonima za fermentaciju i industrijski alkohol

Air votka se sastoji od 40 odsto etanola i 60 procenata vode, a njeni kreatori tvrde da nema nikakvih primesa. Preporučuju da se pije s ledom ili u martiniju, kojeg nazivaju Airtini. Jedna flaša od 750 mililitara se prodaje za do 80 dolara.

CO2 se trenutno doprema iz tradicionalnih postrojenja za fermentaciju i proizvodnju etanola, koje ga hvataju da ne bi otišao u atmosferu, ali to jedinjenje može da se izvlači i iz vazduha. Zeleni vodonik se proizvodi elektrolizom vode pomoću električne energije iz solarnih elektrana.

Njujorski startap Air Co votku ugljen dioksida

Od sredstva za dezinfekciju ruku preko parfema do svemirskih putovanja

Rad na zaštiti životne sredine ne svodi se samo na proizvodnju alkohola. U ovom startapu kažu da koriste održive materijale gde god je moguće. Nalepnice na njegovim proizvodima su stoodstotno biorazgradive i na njima je biljno mastilo, odštampano korišćenjem energije iz obnovljivih izvora i reciklirane vode. Pakovanje i boce su napravljeni tako da mogu da se koriste i u druge svrhe, dodaje Air Co.

Kompanija je upravo na tržište izbacila miris marke Air Eau de Parfum. Proizvodi i sredstvo za dezinfekciju ruku. Ali Air Co. ima mnogo veće ambicije – radi na razvoju goriva za automobile i rakete. Nedavno je dobio nagradu Nacionalne vazduhoplovne i svemirske administracije (NASA) za pretvaranje CO2 u šećere koje bi ljudi mogli da upotrebljavaju na Marsu za proizvodnju lekova, goriva i hrane.

Komentara: (1)
Dragan / 25.10.2021.

Bravo ugljovodonik na lcu mjesta bez uvoza.Može i tzv gasohol kao Brazilci za automobile

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

22. oktobar 2021. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

asor cop29 radionice AQSIA baku

ASOR i azerbejdžanska AQSIA organizovali tri radionice o OIE na COP29

22. oktobar 2021. - Asocijacija za održivi razvoj i AQSIA organizovali su tri radionice o obnovljivim izvorima energije na COP29 u Bakuu

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

22. oktobar 2021. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

Sud doneo presudu da Shell ne mora da smanji emisije CO2

Shell oborio presudu da mora da smanji emisije CO2 mnogo više nego što je obećao

22. oktobar 2021. - Shell nije u obavezi da dramatično smanji svoje emisije ugljen-dioksida do 2030. godine, odlučio je Apelacioni sud u Hagu odbacivši presudu iz 2021. godine.