OIE

Nemačka obustavlja finansiranje vetroparka Hrgud i još tri projekta u Republici Srpskoj

nemacka-hrgud-finansiranje-bih-projekti

Slika: Pixabay/Christophe-D

Objavljeno

19.04.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.04.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Nemačke će obustaviti pripremu četiri infrastrukturna projekta u Republici Srpskoj u vrednosti od 105 miliona evra dok se ne povuku nedavne “neustavne” odluke Skupštine RS i dok ne bude okončana blokada državnih institucija. Obustavlja se projekat vetroparka Hrgud, prvog u RS, kao i dva projekta rehabilitacije HE Trebinje i projekat izgradnje prečistača otpadnih voda u Gradiški.

Nemačka je u dopisu dostavljenom Ministarstvu spoljnih poslova Bosne i Hercegovine upozorila će se „odlučno suprotstaviti svakoj političkoj i ekonomskoj destabilizaciji Bosne i Hercegovine putem separatističkih težnji“, navode mediji.

Reč je o odlukama o prenosu nadležnosti s državnog na entitetski nivo i o donošenju Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funcionisanje javne vlasti u RS. Iako je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt suspendovao zakon, čelnici RS su rekli da je on stupio na snagu.

Dodik je zapretio da će projekat vetroparka Hrgud od 48 MW biti ustupljen Kini

Milorad Dodik, član Predsedništva BiH iz Republike Srpske izjavio je da će se ukoliko ne bude nemačkog kredita, finansiranje za projekat vetroparka Hrgud pronaći u Kini.

Planirana ukupna instalisana snaga vetroparka Hrgud, sa 16 vetroturbina, iznosi 48 MW, a prosečna godišnja proizvodnja električne energije bi bila 126 GWh.

Nemačka razvojna banka KfW je za ovu vetroelektranu izdvojila 60 miliona evra, dok bi preostali iznos, od oko 4 miliona evra, obezbedila Elektroprivreda Republike Srpske (ERS).

Faza 3 rehabilitacije HE Trebinje se planira zajedno sa fazom 4

Što se tiče rehabilitacije HE Trebinje, faza 3 ovog projekta predviđa 4 miliona evra donacije vlade Nemačke i 6 miliona evra kredita od KfW-a. Vlada RS je odobrila uzimanje zajma of KfW-a za fazu 3 pre skoro 10 godina, ali ona još nije sprovedena.

Sada se planira da faza 3 bude urađena zajedno sa fazom 4, objasnio je za Radio Slobodna Evropa izvršni direktor preduzeća Hidroelektrane na Trebišnjici (HET) Ilija Tamindžija.

Ugrožen je i projekat unapređenja kanalizacione mreže i izgradnje prečistača otpadnih voda u Gradiški

Projekat u Gradiški obuhvata rekonstrukciju i dogradnju kanalizacione mreže i izgradnju gradskog postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. KfW je za to odobrio kredit od 10,3 miliona evra, a Vlada Švajcarske bi trebalo da obezbedi donaciju od 4,3 miliona evra.

KfW je odbio da komentariše odluku svoje vlade.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

19. april 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

19. april 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

19. april 2022. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

19. april 2022. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara