Životna sredina

Narodna skupština Republike Srpske traži moratorijum na gradnju MHE

skupstina republika srpska deklaracija mhe

Slika: Larisa Koshkina from Pixabay

Objavljeno

18.02.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.02.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Deklaraciju o zaštiti rijeka kojom se od Vlade Republike Srpske traži da proglasi moratorijum na izgradnju malih hidroelektrana (MHE).

Centar za životnu sredinu saopštio je da je iako nije u potpunosti zadovoljan konačnim tekstom Deklaracije o zaštiti rijeka, pozdravlja njeno usvajanje jer predstavlja prvi korak ka zaštiti reka u Republici Srpskoj.

Centar je naveo da usvajanje Deklaracije predstavlja i veliki uspeh aktivista okupljenih u Koaliciji za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine koji su  proteklih godina svojim telima branili reke i ukazivali na štetnost MHE.

Sličnu deklaraciju usvojila je FBiH, ali kasni izmena zakona kojom bi se deklaracija sprovela u delo

Sličnu deklaraciju kao i RS, i zaključak o zabrani gradnje malih hidroelektrana, sredinom prošle godine usvojila je Federaciji Bosne i Hercegovine, tačnije Predstavnički dom Parlamenta FBiH. Ali, kako navode u Centru, do danas nisu usklađeni federalni i kantonalni propisi, te je promena zakonodavstva u ovoj oblasti još u toku.

Višegodišnje nezadovoljstvo građana polako počinje da daje rezultate

Inače, FBIH je prva u regionu koja je odlučila da povuče ovakav potez. Posle toga je nova Vlada Crne Gore najavila da će zabraniti gradnju malih hidroelektrana i preispitati koncesije, pa je nedavno i raskinula više ugovora o gradnji. Albanija je, takođe, najavila da neće biti gradnje novih hidroelektrana na reci Vjosi.

Ovi potezi govore da nezadovoljstvo građana širom regiona polako počinje da daje rezultate, ali ima još dosta posla dok reke ne budu sigurne.

Sledi promena zakona u oblasti obnovljivivh izvora energije u RS

U Centru za zaštitu životne sredine kažu da je posle deklaracije koju je usvojio parlament RS, na potezu Vlada Republike Srpske koja mora da promeni zakone u oblasti obnovljivih izvora energije.

Viktor Bijelić: Ukinuti podsticaje za zelenu energiju i okrenuti se građanskoj energiji

„Osnov novog zakona treba da bude ukidanje podsticaja za sve nove projekte u oblasti obnovljivih izvora energije i okretanje ka podsticanju građanske energije gdje bi građani koji plaćaju naknadu za OIE mogli biti i investitori, što je već praksa u susjednoj Hrvatskoj“, istakao je Viktor Bjelić, potpredsednik Centra za životnu sredinu.

Dragana Skenderija, koordinatorica Koalicije za zaštitu rijeka BiH, se nada da će Vlada RS preduzeti energičnije korake ka zaštiti reka i da će ovaj proces teći brže u oba entiteta, kako bi na nivou cele države postojao zakonski okvir koji štiti reke i građane od štetnih projekata.

Deklaracija koja je usvojena u Narodnoj skupštini RS i Predstavničkom domu Parlamenta FBiH bazirana je na zaključcima i preporukama Deklaracije o zaštiti rijeka Zapadnog Balkana, koja je usvojena u novembru 2019. godine na međunarodnoj konferenciji koju je organizovao Centar za životnu sredinu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Dan planete zemlje 2025

Dan planete zemlje 2025: Naša energija, naša planeta

18. februar 2021. - Dan planete Zemlje obeležava se svake godine 22. aprila i jedan je od najvećih pokreta na planeti

srbija nova vlada sara pavkov dubravka djedovic handanovic

Treći mandat za ministarku energetike Dubravku Đedovic Handanović, Sara Pavkov nova ministarka ekologije

18. februar 2021. - Nova ministarka zaštite životne sredine je Sara Pavkov, koja je zamenila Irenu Vujovič, a biće i najmlađa članica izvršne vlasti

bih sarajevo registar emisija u zrak zagadjenje informacioni sistem mala lozista

Sarajevo dobilo digitalizovan sistem za praćenje emisija koje zagađuju vazduh, obrađeno 100.000 izvora

18. februar 2021. - Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, dobilo je Registar emisija u vazduh i informacioni sistem zagađivača vazduha

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

18. februar 2021. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina