Električna energija

Nano Energies prvi sertifikovani agregator za usluge sekundarne regulacije u Hrvatskoj

Nano Energies hrvatska agregator afrr sekundarna regulacija

Foto: Nano Energies

Objavljeno

17.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.10.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Nano Energies zadovoljila je sertifikacijsku proveru koju je za rezervu snage za automatsku sekundarnu regulaciju sproveo Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS).

Nano Energies je saopštila da je dobijanjem sertifikata postala prvi nezavisni agregator koji pruža uslugu sekundarne regulacije u Hrvatskoj.

Sertifikacija je, kako su dodali, pokazala da njihov sistem može uspešno da agregira niz manjih jedinica i istovremeno zadovolji HOPS-ove zahteve kada je reč o rezervi snage za ponovno uspostavljanje frekvencije sa automatskom aktivacijom (eng. Automatic Frequency Restoration Reserve – aFRR), ključnoj komponenti sekundarne regulacije frekvencije u elektroenergetskom sistemu.

„Riječ je o značajnoj prekretnici za tvrtku i hrvatski energetski sustav jer dodatno osnažuje stabilnost i pouzdanost elektroenergetske mreže”, istakao je Dominik Maričević, menadžer za Hrvatsku u firmi Nano Energies.

Firma pruža usluge u Češkoj, Hrvatskoj i Rumuniji

Inače, češka firma Nano Energies Hrvatska, koja je deo DES Holdinga, je prva koja je dobila licencu za agregatora u Hrvatskoj, i to avgusta 2022. godine. DES Holding je početkom godine preuzela firma Second Foundation.

U Nano Energies kažu da svakodnevno sarađuju sa korisnicima u Češkoj, Hrvatskoj i Rumuniji kako bi se održala ravnoteža između proizvodnje i potrošnje u prenosnom sistemu, čime se eliminišu prekidi u snabdevanju.

Nano Energies grupa upravlja virtuelnim elektranama u pomenute tri zemlje.

Firma, kako dodaju, upravlja energetskim uređajima korisnika na daljinu i pruža pomoćne usluge tako da trenutno reaguje na odstupanja u mreži u zavisnosti od potreba prenosnog sistema.

Jednostavno rečeno, korisnici usluga firme Nano Energies ubiru dodatne prihode zahvaljujući spremnosti da pomognu osiguranje stabilnost prenosnog sistema.

Rezerva za očuvanje stabilnosti i pouzdanosti elektroenergetske mreže

Nano Energies hrvatska afrr sekundarna regulacija agregator hops

Nano Energies je objasnio da je aFRR rezerva snage vrsta rezerve čija je svrha očuvanje stabilnosti i pouzdanosti elektroenergetske mreže.

Za razliku od rezerve za ponovnu uspostavljanje frekvencije sa ručnom aktivacijom (mFRR), koju dispečeri mogu ručno aktivirati, aFRR rezerva snage aktivira se automatski nakon poremećaja u mreži do kojih dolazi zbog razlike između proizvodnje i potrošnje u elektroenergetskom sistemu.

Uzrok takvih poremećaja sve je veća integracija obnovljivih izvora na mrežu, ali to su i sve češća nevremena koja se dešavaju, ispad proizvodnih jedinica ili velikih potrošača, navela je firma.

AFRR usluga objedinjuje jedinice koje mogu vrlo brzo povećati ili smanjiti svoju proizvodnju ili potrošnju električne energije. Ti se resursi drže u rezervi i automatski reaguju na potrebe mreže u vrlo kratkom roku, a kada se frekvencija ponovno uspostavi, automatski se deaktiviraju i vraćaju na redovni način rada.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

17. oktobar 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

17. oktobar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

17. oktobar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

17. oktobar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW