OIE

Na bivšem jalovištu rudnika uglja Trbovlje-Hrastnik gradi se solarna elektrana

Na bivšem jalovištu rudnika Trbovlje gradi se solarna elektrana Blate

Foto: Pixabay

Objavljeno

21.12.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.12.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Planirano je da solarna elektrana Blate ima maksimalnu snagu 1,5 megavata, što znači da će biti među najvećima u Sloveniji, najavljuju iz kompanije Rudis, koja namerava da je instalira na mestu nekadašnjeg rudnika uglja Trbovlje-Hrastnik.

Opština Hrastnik je u svom prostornom planu lokaciju Blate, na mestu bivšeg rudnika uglja i jalovišta u kompleksu Trbovlje-Hrastnik, predvidela za fotonaponsko postrojenje. Kompanija Rudis sa sedištem u Trbovlju je u novembru dobila građevinsku dozvolu i najavljuje da će s radovima početi uskoro, u zavisnosti od vremenskih uslova.

Procenjena vrednost ove investicije u centralnom delu Slovenije je 1,3 miliona evra, a nominalna snaga bi iznosila 1,5 megavata, tako da će biti među najvećim solarnim elektranama u zemlji, saopšteno je. Ukupna površina 2.600 monokristalnih prizemnih panela od po 600 vati iznosiće 6.500 kvadratnih metara, kažu u Rudisu.

Kompanija planira priključenje elektrane na mrežu u trećem kvartalu 2022. godine. Sva proizvedena energija biće isporučena u elektrodistributivnu mrežu, stoji u objavi.

Rudis je već izgradio jednu solarnu elektranu, na Kosovu*, sa svojom podružnicom LLT Kosova.

Zasavje je jedan od dva regiona zavisna od uglja u Sloveniji i tamošnje lokalne privrede prolaze kroz transformaciju

Vlada Slovenije sprovodi sanaciju bivšeg rudnika uglja Trbovlje-Hrastnik i sprovodi mere za unapređenje kvaliteta života u regionu Zasavja, uz podsticanje preduzetništva i lokalnih kompanija. U Evropi se mnogi napušteni termoenergetski kompleksi preuređuju za namene koje ne ugrožavaju životnu sredinu.

Zasavje i Savinjsko-Šaleška su regioni Slovenije čije su lokalne privrede zavisne od uglja i trenutno su u postupku preorijentisanja ka zelenijim i održivijim rešenjima.

Holding Slovenske elektrarne – HSE bi po planu ubrzo trebalo da završi izgradnju prvog dela solarne elektrane Prapretno, takođe kod Hrastnika, na rehabilitovanoj deponiji nekadašnje termoelektrane Trbovlje. Po projektu je predviđeno da 2023. dostigne kapacitet od 16 megavata. Vlada je ove godine predložila da ugalj u Sloveniji prestane da se troši najkasnije 2033. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

21. decembar 2021. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

21. decembar 2021. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

21. decembar 2021. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

21. decembar 2021. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine