Otpad

Mujović: Gradnja spalionice otpada u Podgorici je dobitna kombinacija

podgorica deponija spalionica otpada

Foto: Deponija Podgorica

Objavljeno

08.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Podgorica bi mogla da dobije spalionicu otpada što je plan komunalnog preduzeća Deponija koji podržava i Saša Mujović, ministar energetike.

U regionu Zapadnog Balkana postoji samo jedno postrojenje za proizvodnju energije iz otpada i to u Beogradu.

U Crnoj Gori se godišnje sakupi oko 350 hiljada tona otpada, a u podgoričko preduzeće Deponija svakodnevno se dopremi oko 250 tona otpada, prenosi RTCG.

Aleksandar Božović, direktor preduzeća, navodi da sada iz zatvorenih sanitarnih kade izvlače deponijski gas koji sagorevaju na baklji. Kada se napravi postrojenje za energetski tretman otpada na dnevnom nivou će Deponija proizvoditi električnu energiju u vrednosti od 1.000 do 1.500 evra, najavio je on.

Proizvedena strja bi mogla da se koristi i za pokretanje električnih autobusa

Firma tek treba da dobije studiju izvodljivosti, a Božović navodi da bi postrojenje za energetski tretman otpada proizvodilo dovoljno struje za 400 domaćinstava. Struja bi mogla da bude predavana u distributivnu mrežu, ali jedna od ideja je da se koristi za punjenje električnih autobusa za gradski prevoz.

Ministar Saša Mujović navodi da je bazna potrošnja električne energije u Podgorici nekih stotinak megavata. Sa jednom kvalitetnom spalionicom snage 15 MW može se dobiti 15 odsto bazne potrošnje Podgorice, što nije zanemarljivo i nešto čega se ne trebamo odreći, poručio je on.

Investicija u postrojenje za spaljivanje otpada je procenjena na oko 150 miliona evra

Kada je reč o ekologiji, prema njegovim rečima, energetski tretman otpada bi značio rešavanja problema otpada. On je podsetio da su evropski zahtevi za tretiranje i deponovanje otpada sve strožiji.

Na ovaj način se trajno uništava, a još se i dobija dodatni proizvod, istakao je Mujović, i dodao da je to dobitna kombinacija.

Investicija u spalionicu otpada procenjena je na oko 150 miliona evra.

Inače, u 22 države Evropske unije radi 155 postrojenja za dobijanje energije iz opasnog otpada i čak 497 koja kao alternativno gorivo koriste neopasan otpad iz domaćinstva, industrije i građevine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih kazne deponije otpad zakon

Federacija BiH uvodi kazne za ilegalno odlaganje otpada na deponijama

8. avgust 2024. - Federalna ministarka okoliša i turizma Nasiha Pozder potvrdila je Zakon o upravljanju otpadom uvodi kažnjavanje nelegalnog odlaganja otpada

Termicki tretira samo onaj otpad koji ne mozemo da recikliramo

Predstavljena Bela knjiga o dobijanju energije iz otpada u Srbiji

8. avgust 2024. - Na predstavljanju Bele knjige o dobijanju energije iz otpada u Srbiji je istaknuto da moramo da utvrdimo koliko kojeg otpada stvaramo da bismo njime mogli da upravljamo

Mikroplastika pronadjena u mozdanom tkivu

Mikroplastika pronađena u moždanom tkivu

8. avgust 2024. - Najnovije itraživanje pokazuje zabrinjavajuću količinu nakupljanje mikroplastike u ljudskom telu, posebno mozgu

Lafarge Srbija

Lafarge Srbija pokreće prvu fabriku za iskorišćavanje pepela u proizvodnji cementa

8. avgust 2024. - Lafarge Srbija planira fabriku u blizini termoelektrane Nikola Tesla B gde bi pepeo koji nastaje kao nusproizvod sagorevanja koristila u proizvodnji cementa