Energetska kriza

Manjak uglja povećao udeo uvozne struje u Sloveniji na 75 odsto

Manjak uglja povecao udeo uvozne struje u Sloveniji na 75 odsto

Foto: TEŠ

Objavljeno

17.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Termoelektrana TEŠ je prekinula rad na preporuku ELES-a, operatora prenosnog sistema Slovenije, da bi ugalj štedela za zimu, budući da su isporuke preslabe. Nuklearna elektrana Krško je istovremeno u remontu, pa ta zemlja iz uvoza mora da podmiruje 75 procenata potreba za električnom energijom.

Slovenački elektroenergetski sistem je trenutno u nepovoljnoj situaciji, mada zvaničnici tvrde da stabilnost nije ugrožena. Ostvario se malo očekivani scenario – nuklearna elektrana Krško je van mreže zbog zakazanog remonta od mesec dana do 2. novembra, a manjak uglja iz rudnika u Velenju je doveo do isključivanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ).

Ova dva pogona u redovnim uslovima obezbeđuju dve trećine domaće proizvodnje struje ili i više od toga. U ovoj situaciji, Slovenija 75 odsto svoje potrošnje pokriva iz uvoza. Međutim, udeo je danas u nekim trenucima dostizao i 90 procenata.

Snabdevanje ugljem je slabo, pa je bolje čuvati ga za zimu, kada se očekuje da će uvoz električne energije biti mnogo skuplji

Blokovi 5 i 6, ukupnog kapaciteta 847 megavata, prekinuli su rad na preporuku ELES-a, nacionalnog operatora prenosnog sistema. Generalni direktor Aleksander Mervar izjavio je da još nema potrebe za vanrednim merama, budući da hidrocentrale i nedavne investicije u mrežu održavaju stabilnost.

U slučaju neplaniranog smanjenja proizvodnje u evropskom sistemu ili drugog vida pogoršanja situacije, jedina termoelektrana na ugalj u Sloveniji može da se uključi, a u suprotnom će biti neaktivna do 30. novembra, naglasio je. Mervar je ukazao na pad tržišnih cena električne energije i dodao da neki od domaćih kapaciteta privremeno mogu da rade na mazut. Takođe je upozorio na opasnost od pada sistema ukoliko stanovništvo počne masovno da se greje na struju.

Hidroelektrane i nedavne investicije u prenosnu mrežu omogućavaju održanje stabilnosti

Generalni direktor TEŠ-a Mitja Tašler izjavio je da ugalj treba čuvati za zimu i dodao da se očekuje da će tada uvoz struje biti mnogo skuplji. Trenutno je „u Sloveniji dovoljno vode i vetra, što znači da ima i dovoljno struje“, izjavio je, iako u Sloveniji nema nijedne vetroelektrane.

TEŠ je nedavno počeo da testira upotrebu uglja dopremljenog iz Indonezije.

Iz rudnika ne stižu ugovorene količine uglja, što je pripisano tehničkim preprekama posle pucanja stena u jami 12. oktobra. I Premogovnik Velenje i TEŠ posluju u okviru državnog Holdinga Slovenske elektrarne ili HSE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

global energy monitor coal power china india world

Ugalj u 2024: Kina i Indija novim termoelektranama nadoknađuju zatvaranja u ostalim delovima sveta

17. oktobar 2022. - Kapacitet termoelektrana na ugalj u svetu povećao se prošle godine za 18,8 GW, što je najmanji rast u poslednjih 20 godina

solarni paneli inovacije heliup startap nagrada evropa

Francuski Heliup sa ultralakim solarnim panelima osvojio Zlatnu evropsku nagradu za solarne startapove 2025.

17. oktobar 2022. - Jedinstvena tehnologija, razvijena u Francuskoj, zasnovana je na tankom staklu i na inovativnom konceptu instalacije

cges profit 2024 aleksandar mijuskovic

Crnogorski elektroprenosni sistem zabeležio profit od 25 miliona evra u 2024.

17. oktobar 2022. - Delatnost CGES-a je regulisana od Regulatorne agencije za energetiku i komunalne djelatnosti, pa je i ostvarena dobit podložna korekcijama

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

17. oktobar 2022. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente