OIE

Mali Zvornik gradi toplanu na biomasu vrednu 2,35 miliona evra

Mali Zvornik toplanu na biomasu 2 35 miliona evra

Slika: Opština Mali Zvornik

Objavljeno

26.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dva kotla na drvnu sečku snage po 900 kilovata i rezervni na gas, kapaciteta 2,5 megavata, grejaće Malozvorničane od sledećeg oktobra. Projekat prelaska toplane sa fosilnih goriva na biomasu deo je programa u kojem učestvuje pet opština i Grad Novi Pazar, ukupne vrednosti 26,75 miliona evra.

U Podrinju je nedavno započela izgradnja toplane na biomasu. Projekat je vredan 2,35 miliona evra i finansiran iz kredita sa grejs periodom od dve godine. Opština Mali Zvornik će dobiti dva kotla na drvnu sečku snage po 900 kilovata i rezervno postrojenje na gas snage 2,5 megavata za grejanje centra grada.

Nosilac projekta i investitor je javno komunalno preduzeće Drina, a sredstva za izgradnju obezbeđena su uz podršku Vlade Srbije iz kredita nemačke razvojne banke KfW. Po rečima direktora opštinske firme iz Malog Zvornika Dragana Čikarića, građevinski radovi za kotlarnicu biće gotovi pre kraja godine.

Drvna sečka će pokriti gotovo sve potrebe

Priprema se teren za bušenje i betoniranje šipova, a izrađuje se dokumentacija za zamenu toplovoda i ugradnju podstanica, kazao je i dodao da će tople probe biti sprovedene sledećeg oktobra. Mali Zvornik dobija savremenu toplanu sa automatikom i regulacijom u primarnoj i sekundarnoj mreži, naveo je Čikarić.

Stara kotlarnica odavno ne zadovoljava potrebe zajednice ni propisane standarde, kazao je predsednik opštine Zoran Jevtić

Predviđeno je da se iz drvne sečke pokrije 95 odsto potreba i da se tako znatno smanje troškovi proizvodnje toplotne energije i smanje emisije ugljen-dioksida. Postojeća toplana koristi samo prirodni gas.

Predsednik Opštine Mali Zvornik Zoran Jevtić izjavio je da stara kotlarnica odavno ne zadovoljava potrebe zajednice ni propisane standarde. Kazao je da država učestvuje sa 390.000 evra, a da će ostatak toplana vratiti za 20 godina u 36 polugodišnjih rata.

Opremu će montirati Energotehnika Južna Bačka i Konvar

Završetak svih radova predviđen je za januar 2022. godine. Posao ugradnje podstanica i instaliranje kotlarnice, vredan 1,62 miliona evra, poveren je konzorcijumu preduzeća Energotehnika Južna Bačka iz Novog Sada. Konvar iz Beograda će obnoviti 1.800 metara toplovoda.

Program pod nazivom „Promocija obnovljivih izvora energije – Razvoj tržišta biomase u Srbiji“ za pet opština i Grad Novi Pazar vredan je 26,75 miliona evra. Nemačka razvojna banka KfW odobrila je 20 miliona evra kredita i donirala je dva miliona evra, a Švajcarski sekretarijat za privredne poslove (SECO) u projektu učestvuje sa 4,75 miliona evra nepovratnih sredstava.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

26. novembar 2020. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

26. novembar 2020. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

26. novembar 2020. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana

subvencije izolacija solarni paneli toplotne pumpe opstine srbija

Subvencije za energetsku efikasnost i čistu energiju još neraspodeljene u skoro 100 mesta u Srbiji

26. novembar 2020. - Domaćinstva mogu da dobiju 50-65 odsto investicije potrebne za stolariju, izolaciju, solarne kolektore, solarne panele, toplotne pumpe