OIE

Mađarska i Srbija potpisale memorandum o zelenom vodoniku

Srbija i Madjarska ce zajedno proizvoditi zeleni vodonik zorana mihajlovic

Foto: Zorana Mihajlović/Facebook

Objavljeno

25.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija i Mađarska potpisale su Memorandum o razumevanju u oblasti obnovljivog vodonika. Memorandum su potpisali Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, i László Palkovics, ministar tehnologije i industrije.

Memorandum o razumevanju u oblasti obnovljivog vodonika odnosi se na proizvodnju, skladištenje i transport zelenog vodonika, kao i na saradnju na zajedničkim projektima. Dve zemlje su krajem maja dogovorile jačanje energetske saradnje.

László Palkovics, mađarski ministar tehnologije i industrije, izjavio je da su pitanja dostupnosti, pristupa i cena energije danas ključna pitanja u svetu, a da je njima pridodato i pitanje energetske nezavisnosti.

Mađarska je spremna da sa Srbijom podeli svoje strategije i propise, kao i investicione planove i projekte

On je rekao da oblast za koju je danas potpisan memorandum obuhvata važna pitanja kao što su proizvodnja, skladištenje i transport vodonika. Mađarska, koja već ima određena iskustva, spremna je da sa Srbijom podeli svoje strategije i propise, kao i investicione planove i projekte, istakao je Palkovics, prenelo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Zorana Mihajlović je istakla da je u novim zakonima iz oblasti energetike zeleni vodonik prepoznat kao obnovljivi izvor energije i da će vodonična strategija biti sastavni deo nove strategije razvoja energetike Srbije.

„Memorandum koji smo potpisali je osnova da razmenjujemo dokumente iz ove oblasti i da razgovaramo o potencijalnim zajediničkim projektima. Ponosni smo što već stvorili u Srbiji zakonske uslove za korišćenje vodonika i nadam se da ćemo moći u narednom periodu i konkretnije moći da predstavimo prednosti korišćenja vodonika“, rekla je Mihajlovićeva.

Srbija veruje da Mađarska može da joj pomogne da bude što efikasnija u energetskoj tranziciji

Ona je naglasila da Srbija i Mađarska imaju odlične političke i bilateralne odnose i Mađarska je važan trgovinski partner Srbije, treći po razmeni od zemalja EU, a šesti ukupno.

„To je dobra osnova da unapređujemo saradnju i u oblasti energetike, gde se nismo zaustavili samo na snabdevanju gasom, već želimo da radimo zajedno i u procesu energetske tranzicije“, rekla je Mihajlović.

Srbija, prema njenim rečima, veruje da Mađarska može da joj pomogne da u tom procesu bude još efikasnija.

Potpisivanju memoranduma prisustvovao je i ambasador Mađarske u Srbiji Attila Pinter.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

25. jul 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

25. jul 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

25. jul 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

25. jul 2022. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini