Voda

Leskovac dobio 7,7 miliona evra od Holandije za prečišćavanje otpadnih voda

Slika: Ministarstvo zaštite životne sredine

Objavljeno

09.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i ambasador Kraljevine Holandije u Srbiji Henk van den Dol potpisali su sporazum o bespovratnoj pomoći iz ORIO programa Kraljevine Holandije za sprovođenje projekta upravljanja otpadnim vodama u Leskovcu.

Na osnovu ovog sporazuma, za izgradnju kolektora otpadnih voda i više od 80 kilometara kanalizacione mreže za Grad Leskovac i okolna naselja, biće dodeljeno 7.671.000 evra iz ORIO programa, dok je ukupna vrednost ORIO projekta za prečišćavanje voda u Leskovcu 7.910.000 miliona evra.

Ambasador Dol je istakao da su ova bespovratna sredstva zapravo samo deo sredstava koja će biti uložena u preradu voda u Leskovcu i okolini.

„Zahvaljujući preradi otpadnih voda, život će biti bolji za više od 20.000 stanovnika Leskovca i okolnih naselja, biće bolji i zdravstveni uslovi i čistija životna sredina“, istakao je ambasador.

On je naveo da potpisivanje sporazuma predstavlja važan korak u dostizanju evropskih standarda, i usklađivanju s pravnim tekovinama i praksom EU u oblasti voda, što je neophodni korak u pridruživanju Srbije evropskoj zajednici.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović zahvalio je Kraljevini Holandije na ovom, i drugim projektima koje su podržali, kako bi građani Leskovca i okolnih naselja imali bolje sanitarne uslove i zdraviju životnu sredinu, i Ministarstvu koje je pomoglo da se ovako značajan projekat uspešno završi.

Ministar Trivan je naglasio da je izuzetno značajno što Leskovac dobija kanalizacionu mrežu i neophodnu infrastrukturu za preradu otpadnih voda, što je poduhvat, ne samo od lokalnog, već i nacionalnog značaja.

Ministar je naveo da će u narednom periodu Ministarstvo podržati i druge lokalne samouprave u izradi prostorno-planske dokumentacije koja je neophodna za obezbeđivanje finansijske podrške i rešavanje ekoloških problema.

„Gradovi u Srbiji počinju da shvataju važnost projekata u zaštiti životne sredine, da nema zdravog i dobrog života građana bez njihove realizacije“, naglasio je Trivan.

Potrebno 300 postrojenja za preradu otpadnih voda

Procene Ministarstva zaštite životne sredine pokazuju da je Srbiji potrebno oko 300 sistema za prečišćavanje voda, što je investicija od 4 do 5 milijardi evra.

U Srbiji se prerađuje samo oko 10% otpadnih voda ili sedam puta manje nego u zemljama Evropske unije. Od nekoliko desetina sistema za preradu otpadnih voda koji trenutno postoje u Srbiji, samo nekoliko funkcioniše kako bi trebalo.

Poslednjih godina postrojenja za prečišćavanje voda podignuta su u Subotici, Šapcu i Vrbasu, u toku je gradnja u Raškoj, a radi se i na projektima za Kraljevo, Brus, Blace, Niš. Većina ovih projekata se finansira sredstvima EU.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Foto-konkurs Hod kroz vodu, hoce li svet izgubiti sve svoje glecere

Foto-konkurs Hod kroz vodu: Hoće li svet izgubiti sve svoje glečere

9. oktobar 2018. - Blizu dve trećine svih glečera na svetu moglo bi nestati do kraja ovog veka, što će ugroziti buduće snabdevanje vodom u mnogim delovima sveta

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

9. oktobar 2018. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

9. oktobar 2018. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

elektrohemijski reaktor

Nova tehnologija za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda

9. oktobar 2018. - Na Univerzitetu Rajs je razvijen trokomorni elektrohemijski reaktor za efikasnu i ekološki prihvatljivu ekstrakciju litijuma iz geotermalnih slanih rastvora