Mobilnost

Kineski Yinlong kupuje 51% Ikarbusa i počinje proizvodnju električnih vozila

Foto: Yinlong

Objavljeno

10.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Očekuje se da će kineski Yinlong polovinom juna kupiti 51% Ikarbusa i proširiti proizvodnju i na električna vozila, izjavio je Aleksandar Vićentić, generalni direktor srpskog proizvođača autobusa.

Proces privatizacije je već počeo kroz Unapred pripremljeni plan reorganizacije (UPPR), rekao je Vićentić Tanjugu, prenosi eKapija.

Nakon što Yinlong kupi 51% Ikarbusa, država će ostati vlasnik oko 26%, a preostali deo biće u vlasništvu malih akcionara, rekao je Vićentić. On kaže da će kineski partner otkupiti i oko 9,5 miliona evra duga Ikarbusa.

Yinlong je jedan od najvećih svetskih prozivođača baterija za elektrovozila, a ujedno je i veliki proizvođač elektroautobusa, elektrokamiona i elektrodostavnih vozila.

„Yinlong ima ozbiljne planove za Ikarbus. Zadržaće postojeći proizvodni program i proširiće ga elektrovozilima koje planira najpre da ponudi zemljama Jugoistočne Evrope, a potom i ostalom delu Starog kontinenta“, rekao je Vićentić.

Kapaciteti Ikarbusa su nedovoljno iskorišćeni od sredine 2018, rekao je Vićentić. Prema njegovim rečima, Ikarbus trenutno radi sedam autobusa za kupca u Mađarskoj, još dva autobusa za lokalne kupce, a radi i velike remonte za Gradsko saobraćajno preduzeće (GSP) Beograd.

Vićentić je rekao i da Ikarbus sada ima 120 zaposlenih, nakon što se 140 odlučilo za socijalni program, koji je sproveden pred kraj prošle godine, i dobilo 200 evra po godini radnog staža.

Mediji su ranije preneli da bi GSP bio jedan od kupaca električnih autobusa koje bi proizvodio Ikarbus, kao i da kineski investitor namerava u Srbiji da izgradi i fabriku baterija.

Ikarbusova proizvodnja električnih autobusa bi stvorila veliki potencijal za izgradnju novih manjih fabrika koje bi bile kooperanti u ovom projektu.

Proizvodnja delova za električna vozila počinje u 2019.

Na polju e-mobilnosti u Srbiji važna vest je i da nemački proizvođač auto-komponenti ZF Friedrichshafen AG gradi fabriku u Pančevu u kojoj će proizvoditi pogone za hibridna i električna vozila, u okviru projekta vrednog 160 miliona evra.

Prema ranijim najavama, fabrika će u 2019. početi proizvodnju električnih motora i generatora za hibridne i električne pogone, kao i drugih komponenata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija reno tvingo elektricni automobili subvencije

Slovenija će dati subvencije od 40 miliona evra za proizvodnju električnog Reno Tvinga

10. januar 2019. - Slovenačka vlada i Reno krajem jula potpisali su memorandum o razumevanju o proizvodnji novog modela u pogonima firme Revoz u Novom Mestu

hrvatska zagreb zet elektricni autobusi

Zagreb nabavlja prve električne autobuse, a uskoro i na vodonik

10. januar 2019. - Električni autobusi bi trebalo da smanje zagađenje u glavnom gradu Hrvatske

rimac ceer saudijska arabija elektricna vozila mate rimac deluca

Rimac će opremati prvi brend električnih vozila u Saudijskoj Arabiji

10. januar 2019. - Ceer i Rimac Technology sklopili su ugovor o isporuci u potpunosti integrisanih sistema električnog pogona

elektricna vozila automobili cene pojeftinjenje

Električni automobili sa nižim cenama stižu 2025.

10. januar 2019. - Električni automobili upkos pojeftinjenju baterija nisu pojeftinili, ali analitičari smatraju da će se to promeniti u 2025. godini