OIE

Kako do solarnih panela na krovu firme – radionice

radionice solarni paneli pks usaid subotica prozjumeri

Radionica u Subotici (foto: PKS)

Objavljeno

23.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Privrednici zainteresovani da instaliraju solarne panele i tako sami proizvode električnu energiju imaće priliku da potrebne informacije saznaju na četiri radionice u organizaciji Privredne komore Srbije. Proizvodnja energije za sopstvenu potrošnju može im pomoći da smanje troškove za struju, čija cena poslednjih meseci stalno raste.

Radionice će biti organizovane u regionalnim privrednim komorama u Valjevu 27. septembra, u Kruševcu 5. oktobra, u Beogradu 11. oktobra i u Zaječaru 13 oktobra. PKS je radionice pod nazivom “Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora energije (OIE) za sopstvene potrebe u privredi” pripremila zajedno sa organizacijom USAID.

Inače, prve dve radionice su već održane, i to pre nekoliko dana u Subotici i Somboru.

Radionice će biti organizovane u Valjevu, Kruševcu, Beogradu i Zaječaru

Vera Ražnatović , savetnik u Udruženju za energetiku PKS, kaže za Balkan Green Energy News, da vlada veliko interesovanje za radionice, koje su usmerene, pre svega, ka donosiocima odluka u firmama i rukovodiocima koji su u njima zaduženi za energetiku.

Preduzeća mogu da dobiju kompletnu informaciju kako se postaje prozjumer, od početka do kraja, poručuje Ražnatović.

Prva sesija radionice nosi naziv “Pravni okvir za kupce – proizvođače u Srbiji”, druga “Kako postati kupac-proizvođač?”, treća “Ekonomsko-finansijska analiza izgradnje solarne elektrane i mogućnosti za finansiranje takvih projekata” i četvrta “Nedostaci pravnog okvira, barijere i rizici za investitore”. Za kraj ostavljen je primer iz regiona sa iskustvima iz prakse.

Ružić: cilj je brzo i masovno povećanje broja prozjumera

Vera Ražnatović iz PKS kaže da je nedavno zaokružena podzakonska regulativa za sticanje statusa kupaca-proizvođača (prozjumera), izuzetno značajna za našu privredu, jer preduzeća dobijaju mogućnost da izgrade elektrane na OIE za sopstvene potrebe potrošnje, a višak energije predaju u mrežu.

„Investicijom u elektranu za sopstvene potrebe, firme ostvaruju dugoročnu predvidivost cene, što im obezbeđuje stabilno poslovanje, koje ne mogu ugroziti poremećaji na otvorenom tržištu električne energije. To je posebno značajno u kriznim situacijama poput energetske krize sa kraja prošle i početka ove godine“, istakla je ona.

USAID je u Srbiji pokrenuo petogodišnji projekat Better Energy

Slobodan Ružić, konsultant za regulatorni okvir u energetici USAID-ovog projekta „Better Energy“ u Srbiji, je istakao da je jedan od najvažnijih ciljeva ovog projekta masovni i brzi prodor kupca-proizvođača u elektro-sistem Srbije.

„Better Energy“ je petogodišnji projekat koji nastoji da poboljša energetsku efikasnost u javnim komunalnim preduzećima i stambenim zgradama, kao i da podrži male obnovljive izvore energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

23. septembar 2022. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti

hrvatska se korlat solar shandong norinco ebrd

Kinezi pobedili na tenderu za gradnju solarne elektrane Korlat

23. septembar 2022. - Solarnu elektranu Korlat za Hrvatsku elektroprivredu izgradiće kineske kompanije SDEPCI i Norinco international

Data centri izbace energetsku tranziciju Evrope iz koloseka

Data centri bi mogli da izbace energetsku tranziciju Evrope iz koloseka

23. septembar 2022. - Ekspanzija data centara u EU i Velikoj Britaniji bi znatno podigla emisije ukoliko struja za njih bude i samo delom iz fosilnih goriva

bih koncesije solar ljubinje trebinje cicevo bancici

Vlada Republike Srpske dodelila koncesije za dve solarne elektrane

23. septembar 2022. - Rok za potpisivanje ugovora za dve koncesije za fotonaponske elektrane sa investitorima je 60 dana i ističe početkom aprila