Električna energija

Jeftinije izgraditi novu termoelektranu, nego održavati Gacko i Ugljevik

republika srpska termoelektrane comsar ugljevik gacko petar djokic

Petar Đokić (foto: Ministarstvo energetike i rudarstva)

Objavljeno

05.02.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.02.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Termoelektrane Elektroprivrede Republike Srpske su stare i investicije u održavanje su velike, pa je jeftinije da se izgradi nova termoelektrana, poručio je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) u svom sastavu ima dve termoelektrane – Gacko i Ugljevik i one obezbeđuju oko 70 odsto ukupne proizvodnje ove kompanije u vlasništvu Vlade Republike Srpske.

Poslednjih meseci ERS se suočava sa velikim problemima, a najdrastičniji je da zbog nedovoljno uglja TE Ugljevik usred zime već u dva navrata nije radila po više dana.

Petar Đokić je nedavno izjavio da je za modernizaciju dve elektrane na ugalj potrebno 357 miliona evra, a tog novca nema.

Vlada bi trebalo da uloži ozbiljne napore da izgradi novu termoelektranu u Ugljeviku

Sada je rekao da su termoelektrane ERS-a stare više od 40 godina, pa je za njihovo održavanje potrebno dosta novca, preneo je Capital. Isplativije je, prema njegovim rečima, da se gradi nova temoelektrana i tako obezbedi stabilno snabdevanje električnom energijom.

Ministar je komentarisao i nameru Vlade RS da kupi firmu Comsar Energy Republika Srpska, u vlasništvu Rusa Rašida Serdarova. Firma ima koncesiju za izgradnju termoelektrane Ugljevik 3 i eksploataciju uglja u Ugljeviku. Zato su radnici Rudnika i termoelektrane (RiTE) Ugljevik prilikom nedavnog protesta zatražili da im se vrati koncesija kako bi imali dovoljno uglja za rad TE Ugljevik.

Vlada RS je zatim odlučila da preuzme firmu od Rusa.

Đokić je sada rekao da bi Vlada trebalo da uloži ozbiljne napore da nađe finansijskog partnera i izgradi novu termoelektranu u Ugljeviku.

Vlada RS od ranije ima ponudu da kupi firmu Comsar

On je naglasio da je RS sve ove godine želela da spasi projekat koji je razvijao Comsar i pomogne firmi da izgradi elektranu. Ti napori su, kako je dodao, bili neuspešni jer su od druge polovine 2015. počeli naglo da se pogoršavaju uslovi za termoelektrane na ugalj. Razlog je politika dekarbonizacije i namera da se postojeće gase, a nove ne grade.

Đokić je potvrdio da je Vlada ranije od Comsara dobila ponudu da kupi tu firmu.

Gas Res je, prema njegovim rečima, dobila saglasnost Vlade da uđe u pregovore sa Comsarom. Pre toga će biti urađena procena vrednosti Comsara koja će biti osnov za sve naredne aktivnosti.

Inače, osim uglja RiTE Ugljevik ima i dodatne probleme.

Firma je početkom 2024. krenula da sprovodi u delo odluku Arbitražnog veća u Beogradu kojom je presuđeno da isplati ukupno 125,2 miliona evra, kao i da isporučuje trećinu energije koju proizvede, do kraja radnog veka, slovenačkoj firmi Elektrogospodarstvo Slovenije razvoj in inženjering (EGS-RI).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

5. februar 2025. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

5. februar 2025. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

krsko nukelarna eelektrana prostorni plan

Slovenija pokrenula javnu raspravu o prostornom planu za drugi blok nuklearke Krško

5. februar 2025. - Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja objavilo je inicijativu za izradu prostornog plana za drugi blok nuklearke Krško.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

5. februar 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.