Foto: Evening_tao on Freepik
Međunarodna agencija za energetiku za period do kraja 2027. prognozira oštar globalni rast potražnje za strujom u svetu. U Evropi računa na umerenije stope ubrzanja, a Turska je 2024. bila zaslužna za 25 odsto povećanja, otkriva godišnji izveštaj o električnoj energiji. Po novoj proceni, iz obnovljivih izvora energije će u naredne tri godine biti pokriveno 95 odsto uspona potražnje.
Globalni rast potražnje za strujom će se narednih godina ubrzati, objavila je IEA u svom godišnjem izveštaju Električna energija 2025. (Electricity 2025). Ekspanzija sektora gladnih struje diktira prelaz svetske privrede na sistem utemeljen na električnoj energiji, objasnili su eksperti ove organizacije.
Posebno su ukazali na elektrifikaciju građevinskih objekata, saobraćaja i industrije u kombinaciji sa rastućom potražnjom za klimatizacijom i data centrima.
Očekuje se da će zaključno sa 2027. povećanje potrošnje električne energije u proseku iznositi četiri procenta godišnje, a prošle godine je registrovano 4,3 odsto. Rast potražnje bi tako svake godine bio veći od potrošnje električne energije u Japanu.
Proizvodnja solarnih panela, baterija, električnih vozila pojačava rast potražnje za strujom u Kini
Većina nove potražnje u sledeće tri godine viđena je u privredama u usponu i razvoju i na njih odlazi čak 85 odsto. Taj trend je najizraženiji u Kini, gde rast potražnje za strujom još od 2020. nadmašuje rast privrede. Potrošnja električne energije u Kini je 2024. povećana sedam procena, a do kraja posmatranog perioda se očekuje prosečnih šest odsto.
Rast potražnje za strujom u Kini dobija na zamahu, između ostalog, od sektora industrijske proizvodnje. Pored tradicionalnih energetski intenzivnih delatnosti, značajnu ulogu ima nagla ekspanzija proizvodnje solarnih panela, baterija, električnih vozila i materijala i komponenti za sve njih, jer se tu troši mnogo električne energije.
„Ubrzavanje globalne potražnje za električnom energijom baca svetlo na značajne promene koje se događaju u energetskim sistemima širom sveta, i približavanje novom Dobu električne energije. Ali to takođe predstavlja nadolazeće izazove za države, da osiguraju bezbedno, priuštivo i održivo snabdevanje električnom energijom“, izjavio je direktor IEA za tržišta energenata i energetsku bezbednost Keisuke Sadamori.
Ne očekuje se da će se potražnja za električnom energijom u EU pre 2027. uzdići do nivoa iz 2021. godine
Ukupno očekivano snažno povećanje potražnje za električnom energijom u Sjedinjenim Državama u sledeće tri godine ekvivalentno je trenutnoj potrošnji struje u Kaliforniji. Prognoza potražnje za strujom u Evropskoj uniji je umerenija, pa bi se potražnja povratila na nivo iz 2021. tek 2027. godine.
Potrošnja u EU je 2022. i 2023. pala za po tri odsto, na nivo poslednji put zabeležen pre dve decenije. Prošlogodišnji skroman rast, 1,4 odsto, diktirali su stambeni i komercijalni sektor, najviše usled povećanja upotrebe toplotnih pumpi i električnih vozila te jačanja potražnje za data centre. Nasuprot tome, potrošnja električne energije u industrijskoj proizvodnji ostala je manje-više ista, nakon što se prethodne dve godine survala za po šest procenata.
Zelena energija će u proizvodnji struje ove godine preteći ugalj
U novom izveštaju je procenjeno da će u naredne tri godine rast proizvodnje iz izvora s niskim emisijama – prvenstveno obnovljivih i nuklearnih – ukupno moći da pokrije globalno povećanje potrošnje za strujom. Konkretno, fotonaponski sistemi u periodu zaključno sa 2027. pokrivaju, ugrubo, polovinu svetskog rasta potražnje, usled daljeg smanjenja troškova i državne podrške.
Očekuje se stagnacija emisija ugljen-dioksida iz proizvodnje električne energije na globalnom nivou
Elektrane na obnovljive izvore, prevashodno na solar, vetar i hidrocentrale – na putu su da u posmatranom periodu pokriju 95 odsto povećanja potražnje za strujom. One 2025. prestižu ugalj po učinku i čine trećinu ukupne proizvodnje električne energije u svetu, predviđeno je u izveštaju.
Proizvodnja struje iz solara u EU je 2024. prestigla ugalj i popela se na preko deset procenata miksa. Za Kinu, Sjedinjene Države i Indiju se očekuje da će i kod njih taj udeo premašiti deset odsto.
Za to vreme, nuklearke se snažno vraćaju u igru. Učinak bi im trebalo da dostigne rekordne nivoe svake godine, piše u prognozi. Tako se očekuje i stagnacija emisija ugljen-dioksida iz proizvodnje električne energije na globalnom nivou, nakon što su 2024. porasle jedan odsto.
Dekarbonizacija obara cene električne energije, ali rastu mrežarine
Na putanji energetske tranzicije, smanjuju se ukupni troškovi proizvodnje električne energije, ali očekuje se rast mrežarina, zbog sve intenzivnije elektrifikacije i dalje integracije obnovljivih izvora u proizvodnju i potrošnju. To proishodi iz potrebe za jačanjem ulaganja u širenje infrastrukture te njeno unapređivanje kojim se pokriva rast konvencionalne potražnje za strujom, kao i novije stavke: električna vozila i toplotne pumpe, navode autori i autorke. Pritom su napomenuli da se porast troškova raspodeljuje na širu bazu krajnjih korisnika.
Proizvođači električne energije istovremeno moraju da investiraju u digitalizaciju mreže, skladištenje energije i pametne tehnologije za efikasno upravljanje mrežom. Pored toga, potreba za održavanjem stabilnosti i pouzdanosti mreže dok se postepeno gase tradicionalne elektrane povlači ozbiljne investicije u fleksibilne resurse i jačanje mreže.
Udeo obnovljivih izvora u elektroenergetskom miksu Turske približava se polovini
Što se tiče područja kojeg Balkan Green Energy News prati, agencija je u okviru prikaza po regionima dala sliku Turske. Potražnja za električnom energijom je 2024. doživela oštar uspon, 5,7 odsto, nakon relativno nepromenjene potrošnje prethodne godine. Kada se gleda Evropa, ova zemlja čini izuzetno jakih 25 odsto rasta potražnje.
Motor je potreba za hlađenjem. Naime, prošlo leto u Turskoj je bilo najtoplije u prethodne 54 godine. IEA očekuje da će porast preći na umerenije nivoe, prosečno 2,4 odsto od 2025. do kraja 2027. godine. Udeo ukupne proizvodnje zelene električne energije u elektroenergetskom miksu najkasnije 2027. dostiže 50 odsto.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.