OIE

WindEurope: EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

WindEurope EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

Foto: Kurt Spalinger from Pixabay

Objavljeno

10.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.01.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Iz vetra se podmiruje petina potreba za električnom energijom u Evropi, ali ne gradi se dovoljno vetroparkova, objavio je WindEurope. Apelovao je na vlasti i institucije da se više angažuju na polju izdavanja dozvola, jačanja i širenja elektromreže i u elektrifikaciji.

Evropa je prošle godine dvadeset procenata potrošene struje dobila iz vetra, a Evropska unija 19 odsto, po prvoj proceni asocijacije WindEurope. Napomenula je da je EU povećala kapacitet za samo 13 gigavata, od čega 1,4 gigavata na moru. Za vlastite ciljeve u energetskom sektoru potrebno je 30 gigavata godišnje, istaknuto je u objavi.

Većina država članica nije primenila nove propise EU o izdavanju dozvola, odlaže se priključenje vetroelektrana, a sporost u elektrifikaciji je ograničila povećanje potražnje, piše u izveštaju. „Vlade više daju nove vetrofarme na aukcije. Stoga bi trebalo graditi više projekata, pod uslovom da Evropa reši ova tri problema i da poslovni interes za njihovu izgradnju bude solidan“, stoji u dokumentu.

EU želi da najkasnije 2030. udeo potrošnje električne energije iz vetra dostigne 34 odsto, a 2050. da bude iznad polovine.

Moraju da se primene propisi EU o izdavanju dozvola

Što se tiče postupka obrade prijava za dozvole, generalni direktor organizacije WindEurope Džajls Dikson izjavio je da je Nemačka svetao primer za druge države. Povećanje količine struje iz vetra dovodi do smanjenja cena, a to do povećanja konkurentnosti, kazao je. Nemačka je izdala dozvole za rekordnih 15 gigavata u planiranim vetroparkovima na kopnu. To je sedam puta više nego pre pet godina.

Sporo i kompleksno izdavanje dozvola je i dalje glavna prepreka ekspanziji proizvodnje energije iz vetra, saopštila je krovna asocijacija tog sektora za Evropu.

Uprkos stupanju na snagu obavezujućih propisa EU u domenu odobrenja, mnoge zemlje ih još nisu uvele u svoje pravne sisteme. Situacija oko dozvola se zapravo 2024. pogoršala, tvrde u ovoj organizaciji.

Manjak dostupnosti i snage mreže, spora elektrifikacija otupili rast kapaciteta za proizvodnju struje iz vetra, upozorava WindEurope

Treba hitno preduzeti mere za otvaranje kapaciteta elektroenergetske mreže, poručio je WindEurope. Projekti za više od 500 gigavata trenutno čekaju na procenu tehničkih uslova za povezivanje na sistem.

„Ali nije reč samo o redovima za priključenje na mrežu. Evropa i inače ne širi dovoljno brzo svoje elektromreže. Ističe se jedan negativan primer: nemačka ofšor vetrofarma Borkum Riffgrund 3 od 900 megavata je potpuno instalirana, ali čeka na povezivanje na mrežu“, pokazuju najnoviji podaci. Tamošnji operator prenosnog sistema nije u stanju da to omogući pre 2026. godine.

Evropa takođe ne elektrifikuje dovoljno brzo svoju privredu, navedeno je u izveštaju. Struja čini 23 odsto celokupne potrošnje energije u EU, a cilj za 2050. iznosi 61 procenat. Stope elektrifikacije stagniraju, i to posebno u segmentima mobilnosti, grejanja i industrijske proizvodnje, saopštio je WindEurope.

Pritom je ukazao na zadatak novog evropskog komesara za energetiku i stambena pitanja Dana Jergensena da predstavi akcioni plan za elektrifikaciju.

Države povećale obim aukcija za vetroelektrane

U Evropi je na državnim aukcijama minule godine odobreno više kapaciteta iz vetra više nego ikada do sada: ukupno 37 gigavata, a 29 gigavata u EU.

Sveukupno su projekti za 19 gigavata zaokružili finansiranje, u poređenju sa 21 gigavatom iz 2023. godine. Za vetroelektrane na kopnu je obezbeđeno 24 milijarde evra. Ali investicije u vetroelektrane na moru su osetno pale. U tom segmentu je i dalje veoma teško zadovoljiti uslove za donošenje konačne investicione odluke, objašnjavaju u organizaciji WindEurope.

Energija iz vetra nastavlja da pobuđuje sve više interesovanja kod potrošača struje u poslovnom sektoru. On je 2024. bio zaslužan za 50 odsto kapaciteta u ukupnim ugovorima o otkupu električne energije (PPA) u Evropi.

PPA sporazumi za vetroelektrane čine četiri gigavata od ukupno 12 gigavata za sve obnovljive izvore. Autori izveštaja podsećaju da jedan gigavat kapaciteta iz vetra daje dvostruko više struje nego gigavat solara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

DRI vetroelektrane Ljubovo 120 megavata Hrvatskoj

DRI planira izgradnju vetroelektrane Ljubovo od 120 megavata u Hrvatskoj

10. januar 2025. - DRI je objavio da radi na projektu vetroelektrane Ljubovo od 120 megavata u Hrvatskoj i da izgradnja treba da počne 2027. godine

bih epbih vlasic kfw vetroelektrana tender konsultant

EPBiH traži savetnika za gradnju vetroparka Vlašić

10. januar 2025. - Državna elektroprivreda EPBiH traži konsultantske usluge za Vlašić, svoj drugi vetropark. Prvi - Podveležje otvorlila je 2021.

Hyundai Engineering UGT izgradnju za najvise godinu dana

Izgradnja 1 GW solarnih elektrana u Srbiji kreće početkom 2026. godine

10. januar 2025. - Prvi radovi na projektu solarnih elektrana od ukupno jednog gigavata, sa baterijama, očekuju se najkasnije početkom 2026, izjavila je ministarka Dubravka Đedović Handanović

srbija vetropark kosava prosirenje nlb komercijalna mk fintel

MK-Fintel Wind i NLB banka dogovorili finansiranje za proširenje vetroparka Košava

10. januar 2025. - Vetropark Košava pušten je u rad 2019. godine, a investitor je MK-Fintel Wind, italijansko-srpska kompanija