Otpad

HSE razmatra spaljivanje goriva od otpada u TE Šoštanj

HSE-spaljivanje-otpada-sostanj

Slika: Termoelektrana Šoštanj (HSE)

Objavljeno

20.02.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

20.02.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Ako procena uticaja na životnu sredinu ne pokaže da je moguć prekomerni uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi, slovenačka termoelektrana (TE) Šoštanj sledeće godine započeće spaljivanje goriva od otpada (solid recovered fuel – SRF).

Projekat spaljivanja ovog goriva pokrenula je firma Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ), koja je deo državne elektroprivrede Holding Slovenske Elektrarne (HSE).

Finalna odluka o projektu još nije doneta

Konačna odluka o investiranju još nije doneta jer procena uticaja na životnu sredinu nije gotova, naveo je HSE u saopštenju povodom predstavljanja ovog projekta, dodajući da je saglasnost lokalne zajednice presudna.

Projekt je predstavljen gradskim zvaničnicima Velenja

Prezentacija projekta spaljivanja goriva na bazi otpada održana je u Velenju, gradu koji se nalazi u blizini TE Šoštanj. Projekat je predstavljen opštinskim zvaničnicima, kao i zainteresovanim građanima na okruglom stolu.

U slučaju da procena uticaja na životnu sredinu pokaže da je moguć prekomerni uticaj na životnu sredinu i zdravlje obližnjeg stanovništva, TEŠ neće nastaviti sa projektom, rekao je direktor ove firme Mitja Tašler, koji je imenovan u septembru 2019. godine.

Spaljivanje otpada smanjilo bi emisije CO2 za 156.000 tona

Ako analize budu u skladu sa svim propisanim ograničenjima, TEŠ očekuje da će probno spaljivanje početi krajem 2021. godine, a pun kapacitet trebalo bi da bude dostignut 2022.

Spaljivanje goriva na bazi otpada je korak napred u smanjenju emisija i jedan od prvih koraka ka zelenijoj energiji, rekao je Tašler, dodajući da će projekat smanjiti emisije CO2 za 156.000 tona u odnosu na sadašnje nivoe.

Istovremeno, TEŠ očekuje manju količinu nusproizvoda spaljivanja poput pepela i šljake.

Od šest blokova TE Šoštanj četiri je već ugašeno

Inače, TE Šoštanj ima dva bloka, 5 i 6. Blokovi 1, 2, 3 i 4 su ugašeni. Poslednji je ugašen blok 4, u 2018.

Nedavno predstavljeni nacrt nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NEKP) predviđa zatvaranje i bloka 5.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solarni paneli iznad kanala za navodnjavanje, resenje Indijanske zajednice reke Hila

Indijanska zajednica u Arizoni pokriva kanale za navodnjavanje solarnim panelima

20. februar 2020. - Kako bi smanjila isparavanje vode, uprava rezervata Indijanska zajednica reke Hila je odlučila da postavi solarne panele iznad kanala za navodnjavanje

HEP EL TO zagreb blok l pokretanje

HEP pokrenuo novi blok u kogeneracijskoj Elektrani-toplani Zagreb

20. februar 2020. - Novi blok je HEP-ova najveća investicija u nove proizvodne objekte u poslednjih deset godina, a zameniće zastarele blokove i smanjiti emisije

aktuelizovani projekti dve vetroelektrane na planini Vlasic

Ponovo aktuelizovani projekti dve vetroelektrane na planini Vlašić

20. februar 2020. - Planirani kapacitet za VP Energokul je 200 megavata, a za VE Vlašić 50 megavata. Obe lokacije su na planini Vlašić u centralnoj Bosni.

reset lazna haoticna dekarbonizacija analiza zapadni balkan kusljugic miljevic rajakovic

Analiza politika EU za dekarbonizaciju Zapadnog Balkana: Ako se nešto ne promeni nastaviće se haotična dekarbonizacija

20. februar 2020. - Analiza Haotična i lažna dekarbonizacija elektroenergetskih sektora na Zapadnom Balkanu je rezultat istraživanja u kojem je učestvovalo više od 100 stručnjaka iz regiona