Ako procena uticaja na životnu sredinu ne pokaže da je moguć prekomerni uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi, slovenačka termoelektrana (TE) Šoštanj sledeće godine započeće spaljivanje goriva od otpada (solid recovered fuel – SRF).
Projekat spaljivanja ovog goriva pokrenula je firma Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ), koja je deo državne elektroprivrede Holding Slovenske Elektrarne (HSE).
Finalna odluka o projektu još nije doneta
Konačna odluka o investiranju još nije doneta jer procena uticaja na životnu sredinu nije gotova, naveo je HSE u saopštenju povodom predstavljanja ovog projekta, dodajući da je saglasnost lokalne zajednice presudna.
Projekt je predstavljen gradskim zvaničnicima Velenja
Prezentacija projekta spaljivanja goriva na bazi otpada održana je u Velenju, gradu koji se nalazi u blizini TE Šoštanj. Projekat je predstavljen opštinskim zvaničnicima, kao i zainteresovanim građanima na okruglom stolu.
U slučaju da procena uticaja na životnu sredinu pokaže da je moguć prekomerni uticaj na životnu sredinu i zdravlje obližnjeg stanovništva, TEŠ neće nastaviti sa projektom, rekao je direktor ove firme Mitja Tašler, koji je imenovan u septembru 2019. godine.
Spaljivanje otpada smanjilo bi emisije CO2 za 156.000 tona
Ako analize budu u skladu sa svim propisanim ograničenjima, TEŠ očekuje da će probno spaljivanje početi krajem 2021. godine, a pun kapacitet trebalo bi da bude dostignut 2022.
Spaljivanje goriva na bazi otpada je korak napred u smanjenju emisija i jedan od prvih koraka ka zelenijoj energiji, rekao je Tašler, dodajući da će projekat smanjiti emisije CO2 za 156.000 tona u odnosu na sadašnje nivoe.
Istovremeno, TEŠ očekuje manju količinu nusproizvoda spaljivanja poput pepela i šljake.
Od šest blokova TE Šoštanj četiri je već ugašeno
Inače, TE Šoštanj ima dva bloka, 5 i 6. Blokovi 1, 2, 3 i 4 su ugašeni. Poslednji je ugašen blok 4, u 2018.
Nedavno predstavljeni nacrt nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NEKP) predviđa zatvaranje i bloka 5.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.