OIE

Hrvatska povećala udeo električne energije iz OIE koji će se prodavati na berzi

hrvatska-elektricna-energija-OIE-berza

Slika: Pixabay

Objavljeno

18.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska vlada odlučila je da poveća udeo električne energije proizvedene u elektranama na obnovljive izvore energije i postrojenjima za visokoefikasnu kogeneraciju koji će se prodavati na hrvatskoj berzi električne energije CROPEX sa 30 na 60% od 1. januara 2020. Preostalih 40% će otkupljivati snabdevači po regulisanim cenama.

Na ovaj način Hrvatska je nastavila liberalizaciju tržišta zelene energije, koja je započela u decembru 2018. godine. Tada je, nakon dve godine odlaganja, Vlada Hrvatske napravila prvi korak u otvaranju ovog tržišta i usvojila novi Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoefikasnoj kogeneraciji i uredbi o udelu neto isporučene električne energije povlašćenih proizvođača. Svojom poslednjom odlukom vlada je samo promenila ovu uredbu. Inače, odluke da se liberalizacija odloži izazvale su nezadovoljstvo snabdevača, među kojima su i strane kompanije, jer im je to, kako su tvrdili pravilo gubitke u poslovanju.

Liberalizacija tržišta zelene energije je počela 2019, a trebalo bi da se završi za tri godine ili do kraja 2021.

Prema uredbi, dobavljači električne energije dužni su da od operatora tržišta energije (HROTE) preuzmu 40% neto električne energije isporučene od povlašćenih proizvođača električne energije, dok će se preostalih 60% energije prodati na tržištu. Dosadašnja obaveza otkupa zelene energije od strane snabdevača po referentnoj ceni za 2019. iznosila je 70%, saopštila je berza CROPEX.

Plan otvaranje tržišta zelene energije, kako je navedeno u obrazloženju za donošenje Uredbe, predviđa da se ovaj posao obavi za tri godine, odnosno do 2021. godine. Tržište se postepeno otvara kako bi se osiguralo sprovođenje plana, pa se očekuje da će HROTE u 2019. uspešno prodati 60% električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vestacka inteligencija data centri potrosnja struje

Glad za energijom veštačke inteligencije zadovoljiće miks izvora energije

18. decembar 2019. - U SAD najjeftinije snabdevanje iz nuklearki, a najskuplje iz prirodnog gasa, pokazala je analiza firme Goldman Sachs Research

marko bislimoski severna makedonija snabdevanje struja

Severna Makedonija uvodi zajedničku nabavku struje za državne i javne ustanove

18. decembar 2019. - Novi model rebalo bi da smanji troškove, rekao je Marko Bislimoski, predsednik Regulatorne komisije za energetiku i vodne usluge (RKE).

Odbijena ekoloska studija malu hidroelektranu Janjini Republici Srpskoj

Odbijena ekološka studija za malu hidroelektranu na Janjini u Republici Srpskoj

18. decembar 2019. - Preduzeće Hidroelektrane Bistrica je propustilo rok za dopunu studije uticaja na životnu sredinu za projekat male hidroelektrane na Janjini

srbija eps profit 2024 skupstina EPS ADdubravka djedovic dusan zivkovic

Elektroprivreda Srbije ostvarila profit od 223 miliona evra

18. decembar 2019. - Elektroprivreda Srbije ostvarila je u 2024. godini profit od 26,1 milijarde dinara, što je lošiji rezultat u poređenju sa 2023.