OIE

Hrvatska nije primenila Direktivu o obnovljivim izvorima energije EU

hrvatska-direktiva-eu

Foto: Dušan Cvetanović from Pixabay

Objavljeno

17.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija zatražila je finansijske sankcije za Hrvatsku jer nije uskladila zakonodavstvo sa Direktivom o obnovljivim izvorima energije (RED) Evropske unije. Ista mera se zahteva i za Mađarsku i Portugaliju.

Evropska komisija ističe da je obnovljiva energija ključni element Evropskog zelenog dogovora, kao i glavni stub plana REPowerEU, te da zato preduzima pravne mere kako bi se obezbedio razvoj obnvljivih izvora širom EU, smanjile emisije štetnih gasova i energetska zavisnost i oborile cene energije.

Evropska komisija je odlučila da preko Evropskog suda pravde zatraži finansijske sankcije za Hrvatsku, Mađarsku i Portugaliju zbog toga što nisu primenile Direktivu o obnovljivim izvorima energije.

Zemlje članice EU bile su u obavezi da direktivu primene do 30. juna 2021. godine.

Hrvatska nije na adekvatan način obavestila Evropsku komisiju o tome kako su odredbe Direktive prenete u domaće zakonodavstvo

Komisija je saopštila da pruža stalnu podršku zemljama članicama kako bi primenile propise iz direktive, ali da Hrvatska, Mađarska i Portugalija do sada nisu obavestile komisiju na adekvatan način o tome kako su svaku od odredbi direktive prenele u domaće zakonodavstvo.

U julu 2021. godine, komisija je poslala službenu opomenu svim zemljama članicama.

U maju 2022. godine, nakon analize mera o kojima su je ove tri zemlje obavestile, komisija je poslala obrazloženo mišljenje zahtevajući da tri zemlje ispune svoju obavezu i na dovoljno jasan i precizan način naznače sve mere sprovedene na nacionalnom nivou za koje smatraju da predstavljaju primenu direktive.

Direktiva o obnovljivim izvorima energije je usvojena 2018.

Hrvatska, Mađarska i Portugalija su jedine tri članice EU koje do danas nisu poslale dokumenta u kojima se objašnjava gde su konkretno primenile svaku od odredbi direktive, navodi komisija.

Inače, Direktiva o obnovljivim izvorima energije, koja je usvojena 2018. godine, daje pravni okvir za korišćenje obnovljivih izvora u proizvodnji električne energije, grejanju i hlađenju i saobraćaju u EU tokom ove decenije.

U njoj je postavljen i obavezujući cilj da se do 2030. godine dostigne udeo obnovljivih izovra od najmanje 32%, a direktiva takođe promoviše i proizvodnju za sopstvene potrebe i osnivanje energetskih zadruga koje koriste obnovljive izvore.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

sardinija

Stanovništvo Sardinije protiv velikih projekata zelenih elektrana

17. februar 2023. - Regionalna vlada Sardinije je uvela moratorijum na gradnju i donela nove propise kojima je mogućnost razvoja obnovljivih izvora energije ograničena

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

17. februar 2023. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

17. februar 2023. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike 

Hrvatski Mezzanine Partners fond investicije zelenu energiju tamno zeleni

Hrvatski Mezzanine Partners uskoro aktivira fond za investicije u zelenu energiju

17. februar 2023. - Mezzanine Partners, firma za upravljanje investicionim fondovima, osnovana je decembra 2021. godine u Zagrebu