Hrvatska Kanada saradnju u domenu nuklearne energije
Foto: Ministarstvo gospodarstva
Objavljeno 25. juna 2026.
Ažurirano 25. juna 2026.
Država
Komentar(1)
Podeli

Hrvatska i Kanada su u Torontu potpisale memorandum o razumevanju o intenziviranju saradnje u području civilne upotrebe nuklearne energije, potvrđujući zajedničku opredeljenost jačanju energetske bezbednosti, diverzifikaciji izvora energije i razvoju održivih i pouzdanih energetskih rešenja.

U okviru zvanične posete predsednika Vlade Hrvatske Andreja Plenkovića Kanadi, potpisan je memorandum kojim je uspostavljen okvir za intenzivniju saradnju na polju civilne nuklearne energije, uključujući razmenu znanja i iskustava, regulatornu saradnju, razvoj ljudskih potencijala, istraživanje i inovacije te razmatranje mogućnosti primene naprednih nuklearnih tehnologija.

U delegaciji i na događaju u Torontu bio je ministar gospodarstva-privrede Ante Šušnjar.

Memorandum je deo aktivnosti za jačanje bilateralne privredne, energetske i institucionalne saradnje, saopštilo je njegovo ministarstvo. Dokument su potpisali ambasador Hrvatske u Kanadi Vice Skračić i ambaasadorka Kanade u Hrvatskoj Džesika Blit.

Kanada je jedna od vodećih zemalja u civilnoj nuklearnoj energetici, s dugogodišnjim iskustvom u razvoju i sigurnom korištenju nuklearnih tehnologija, stoji u objavi. Hrvatska, kao suvlasnica nuklearne elektrane Krško i država koja aktivno promišlja buduće energetske potrebe u kontekstu dekarbonizacije i energetske tranzicije, prepoznaje važnost saradnje s međunarodnim partnerima koji raspolažu vrhunskim znanjem i iskustvom u ovom području, dodalo je ministarstvo.

Saradnja će obuhvatiti razmenu iskustava vezanih uz politiku i regulatorni okvir. Poseban naglasak je na pitanjima nuklearne bezbednosti i zaštite i upravljanju nuklearnim gorivom i radioaktivnim otpadom.

Ove dve države će takođe podsticati saradnju u razvoju naprednih nuklearnih tehnologija, uključujući male modularne reaktore (SMR), kao i u području istraživanja, razvoja i inovacija, saopšteno je. Važan segment memoranduma odnosi se na obrazovanje, osposobljavanje te razvoj stručnih kapaciteta potrebnih za dalji razvoj sektora.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar istakao je da je novi dokument važan korak u jačanju strateške saradnje Hrvatske i Kanade u energetici. „U vremenu velikih promjena na globalnim energetskim tržištima, partnerstva s državama koje raspolažu vrhunskim znanjem i iskustvom predstavljaju ulaganje u dugoročnu otpornost i sigurnost Republike Hrvatske. Suradnja s Kanadom dodatno će osnažiti naše institucije i stručne kapacitete te omogućiti da o budućim energetskim opcijama odlučujemo na temelju činjenica, znanja i najboljih međunarodnih iskustava“, izjavio je.

Ministarstvo gospodarstva ističe da memorandum ne predstavlja obvezu donošenja pojedinačnih investicionih odluka, već da uspostavlja platformu za razmenu stručnih znanja i jačanje institucionalne saradnje između Hrvatske i Kanade u području civilne nuklearne energije.

Objavljeno 25. juna 2026.
Ažurirano 25. juna 2026.
Država
Komentar(1)
Podeli

Komentari (0)

Imate mišljenje?

Ostavite komentar