OIE

Hrvatska dobila BioAtlas i Karte osjetljivosti prostora za razvoj solarnih i vjetroelektrana

hrvatska

Foto: The Nature Conservancy

Objavljeno

17.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na konferenciji u Zagrebu, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije predstavilo je dva ključna alata za balansiranje energetske tranzicije i očuvanja prirode: Atlas bioraznolikosti Hrvatske i Kartu osjetljivosti prostora za razvoj solarnih i vjetroelektrana. Kao druga po veličini udela zaštićenih područja u Evropi, ova zemlja sada prednjači u inovativnom korišćenju digitalnih tehnologija za održivi razvoj.

Karte osjetljivosti prostora Hrvatske na razvoj solarnih i vjetroelektrana nastale su saradnjom organizacije The Nature Conservancy (TNC) i Energetskog instituta Hrvoje Požar.

Karte su razvijene uz primenu naprednih modela stručnih analiza. Ključni aspekt TNC-ove metodologije pametnog planiranja predstavlja analiza oko milion posmatranja životinja iz preko 350 vrsta, uz detaljne predikcije rasprostranjenosti za vrste iz ugroženih grupa poput ptica, slepih miševa i velikih mesoždera.

Integracijom podataka o staništima, vrstama i ekološkim procesima, mape omogućavaju tačne procene rizika i informisano donošenje odluka o razvoju solarne i vetroenergetske infrastrukture s minimalnim uticajem na prirodu i lokalne zajednice.

„U procesu zelene tranzicije, stvaranja klimatski neutralnog, resursno učinkovitog te otpornog gospodarstva i društva, trebamo iskoristiti snagu digitalnih tehnologija“, rekla je ministarka zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković u svom uvodnom obraćanju.

Istakla je i da nove mape konflikata biodiverziteta ne samo da podržavaju nacionalne ciljeve energetske tranzicije, već i da doprinose pronalaženju rešenja u okviru evropske inicijative REPowerEU – čineći značajan korak ka smanjenju konflikta između očuvanja prirode i ubrzanog razvoja obnovljivih izvora energije.

Nacionalne mape konflikata biodiverziteta ključni su deo TNC-ove strategije pametnog planiranja

Mape se temelje na pilot-studiji koju su TNC i Institut Hrvoje Požar sproveli 2021. godine u Zadru. U Zadru je tada identifikovano dovoljno prostora za ispunjenje polovine nacionalnih ciljeva Hrvatske za 2030. u oblasti solarne i vetroenergije uz minimalan uticaj na prirodu i zajednice.

TNC je od tada primenio ovu metodologiju pametnog planiranja širom jugoistočne Evrope, uključujući nacionalne studije u Srbiji i Severnoj Makedoniji, kao i sličnu pilot-studiju u Nikšiću u Crnoj Gori.

„Nacionalne mape konflikata biodiverziteta ključni su deo TNC-ove strategije pametnog planiranja, koja može da pojednostavi izdavanje dozvola za projekte, smanji konflikte i minimizira finansijske rizike u energetskoj tranziciji zemlje,“ izjavila je Kasandra-Zorica Dropuljić, programska menadžerka obnovljivih izvora energije za jugoistočnu Evropu u organizaciji The Nature Conservancy.

Mape će biti integrisane u nacionalni prostorni plan Hrvatske

Mape će biti integrisane u nacionalni prostorni plan Hrvatske, pružajući osnovu za određivanje područja za ubrzani razvoj obnovljivih izvora energije (Renewable Acceleration Areas – RAAs), kako to nalaže Direktiva Evropske unije o obnovljivim izvorima energije.

Pored trenutne upotrebe u planiranju RAAs-a, mape su dizajnirane da budu dinamične i prilagodljive. Veliki deo osnovnih podataka, alata i metodologija biće javno dostupan kroz BioAtlas.

To je Atlas bioraznolikosti Hrvatske, prva nacionalna platforma otvorenih podataka o biološkoj raznovrsnosti u Hrvatskoj. Omogućava čuvanje, deljenje i veću dostupnost informacija o prirodi zemlje. BioAtlas se zasniva na globalnoj mreži Living Atlases, koja postoji već 20 godina i koju koriste mnoge države zbog njene efikasnosti u upravljanju podacima o biodiverzitetu.

Hrvatska je ovim projektom pokazala da inovativne tehnologije i naučni pristup mogu biti ključ za održivu budućnost, postavljajući primer za ceo region u borbi za očuvanje prirode u eri energetske tranzicije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

17. decembar 2024. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC

crna gora cedis distributivna mreza investicje

CEDIS investira 30 miliona evra u distributivnu mrežu u 2025.

17. decembar 2024. - CEDIS će iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj finansirati realizaciju projekta uvođenja SCADA i ADMS sistema

Solarne elektrane u Crnoj Gori proizvele pet puta više struje u 2024.

17. decembar 2024. - Udeo solara u proizvodnji 2023. je bio 0,31 odsto, a prošle 1,78 odsto, navodi se u Izvještaju o realizaciji Energetskog bilansa za 2024.

proizvodnja obnovljive energije iz kise

Kiša je izvor energije: naučnici razvili uređaj koji može da proizvodi struju iz padavina

17. decembar 2024. - Naučnici iz Singapura razvili su inovativan uređaj koji koristi kapljice vode, nalik na kišne kapi, za proizvodnju električne energije