OIE

Hrvatska dobija 22 solarne elektrane na javnim objektima

Hrvatska dobija 22 solarne elektrane na javnim objektima

Foto: Photo by Magic K from Pexels

Objavljeno

28.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.09.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na javnim objektima u Hrvatskoj biće izgrađene 22 solarne elektrane ukupnog kapaciteta jednog megavata električne energije. Početak realizacije projekta Dobra energija – Solarna energija za energetsku tranziciju, najavili su partneri na konferenciji u Poreču.

Na javnim objektima u Hrvatskoj biće izgrađene 22 solarne elektrane, ukupne snage jednog megavata. Kako su partneri na projektu najavili na konferenciji u Poreču, nove solarne elektrane na javnim objektima će biti izgrađene do proleća 2024. u gradovima na području Istarske županije, kao i u Cresu, Čakovcu, Zaprešiću i Ivanić-Gradu.

Projektom je predviđena realizacija 22 solarne elektrane na javnim objektima, ukupne snage jednog megavata

Ukupna vrednost projekta je 1,4 miliona evra. Iz fondova Europske unije obezbeđeno je 1,1 miliona evra, odnosno 85 procenata finansija.

Nosilac projekta je Istarska županija, a partneri su gradovi Poreč, Pula, Cres, Čakovec, Zaprešić i Ivanić-Grad, zatim Istarska regionalna energetska agencija (IRENA), Zelena energetska zadruga (ZEZ), kao i dva bilateralna partnera iz Norveške, Greenstaat Energy AS i Stiftelsen Seed Forum Norway.

Na osnovu odluke Ministarstva regionalnoga razvoja, sufinansiranje je obezbeđeno putem bespovratnih sredstava koje su obezbedili Island, Lihtenštajn i Norveška kroz Finansijski mehanizam Evropskog ekonomskog prostora 2014-2021, u sklopu programa Energija i klimatske promene.

Novi solarni kapaciteti na području županije i gradova partnera projekta će biti i u službi aktivnijeg uključivanja građana u tranziciju ka obnovljivim izvorima energije, najavljuju pratneri na projektu.

Projekat obuhvata i program neformalnog obrazovanja za instalatere solarnih elektrana

U sklopu javnih objekata s novougrađenim solarnim elektranama, građani će moći da se informišu o ulaganju u solarne elektrane u domaćinstvima. Takođe, ovim projektom je predviđen i program neformalnog obrazovanja za instalatere solarnih elektrana.

Istarski župan Boris Miletić je napomenuo kako je ovaj projekat dobar primer na koji se način mogu slediti EU direktive iz Zelenog dogovora.

Ulaganje u solarnu energiju društvena investicija i da treba biti inkluzivno, navode Zelenoj energetskoj zadruzi. Jedan od sigurnih puteva ka tome je građanska energija, koja podrazumeva ulaganje građana u obnovljivu energiju, što se može ostvariti i izgradnjom vlastite ili sudelovanjem u ulaganju u javne solarne elektrane, istakao je Zoran Kordić iz ZEZ-a.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

28. septembar 2022. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

28. septembar 2022. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

28. septembar 2022. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

28. septembar 2022. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)