Hrvatska je obezbedila 50 miliona evra za firme koje spružaju usluge javnog gradskog i prigradskog prevoza kako bi instalirali punjače za električne autobuse. Plan je da se izgradi najmanje 150 punionica za autobuse na struju.
Vlada Hrvatske je 2020. godine započela subvencionisanje kupovine električnih autobusa za prevoz putnika u gradskom saobraćaju, a sada će podržati izgradnju infrastrukture za njihovo punjenje. Novac je obezbeđen iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Ministarstvo gospodarstva raspisalao je javni poziv za podsticanje pružaoca usluga javnog gradskog i prigradskog prevoza na izgradnju infrastrukture potrebne za upotrebu vozila sa nultom stopom emisija, odnosno mesta za punjenje električnih autobusa u svrhu unapređenja energetske tranzicije, održive mobilnosti i smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte iz transportnog sektora.
Na konkurs se mogu javiti mala, srednja i velika preduzeća, kao i firme čiji su osnovači javne institucije.
Ukupno 18 firmi je iskazalo potrebe za oko 46 miliona evra za e-punjače
Iznos bespovratnih sredstava koja može da dobije jedna firma, kao i minimalni broj mesta za punjenje koje mora da postavi u projektu, zasnovan je na izraženim preliminarnim potrebama firmi koje mogu da se prijave.
Takvih firmi je 18, a javni poziv sadrži i najviši iznos bespovratnih sredstava koje bi mogli da dobiju, kao i najmanji broj mesta za punjenje koji svaki od njih mora da instalira najkasnije do 30. juna 2026.
Njihove ukupne preliminarne potrebe su oko 46 miliona evra, a broj elektropunjača koje bi moralle da instaliraju je 242.
Tačan broj mesta za punjenje vozila na električni pogon koje pojedina firma može da instalira mora da bude zasnovan na planiranom broju autobusa na električni pogon koje će nabaviti. Takođe, mora da bude dokazan kroz studiju izvodljivosti sa analizom koristi i troškova koju je nužno dostaviti uz prijavu projekta na poziv Ministarstva gospodarstva.
Rok za dostavljanje projekata je kraj juna.
Mesta za punjenje električnih vozila za javni gradski i prigradski prevoz, kako se navodi u javnom pozivu, nisu javno dostupna infrastruktura za alternativna goriva i nije dopušteno korišćenje te infrastrukture za pružanje usluga punjenja javnosti.
E-punjači će biti isključivo namenjeni za punjenje vozila firmi koje dobiju bespovratnu pomoć, bez obzira ako se ta izgrađena infrastruktura nalazi na privatnoj imovini.
Inače, u Hrvatskoj se očekuju investicije od najmanje 200 miliona evra u punjače za električna vozila.
U 2025. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost podeliće subvencije u vrednosti od skoro 652 miliona evra za korišćenje obnovljivih izvora energije, dekarbonizaciju sistema daljinskog grejanja i drumskog saobraćaja, upravljanje otpadom.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.