Mobilnost

Hrvatska subvencioniše nabavku električnih autobusa u gradovima

Hrvatska-subvencije-elektricni-autobusi-gradski-prevoz

Slika: Pixabay

Objavljeno

05.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.10.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatski Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost prvi put će sufinansirati nabavku električnih i autobusa na vodonik za prevoz putnika u gradskom saobraćaju kako bi se smanjilo zagađenje vazduha.

Iako su brojne analize i studije pokazale da je autobus na električnu energiju po skoro svim merilima isplatljiviji i ekološki čistiji, većina gradova u regionu – uprkos ogromnim problemima sa zagađenjem vazduha, nastavlja da nabavlja one na fosilna goriva – dizel i komprimovani prirodni gas.

Takođe, retke su i inicijative da se subvencioniše nabavka električniha autobusa u gradskom prevozu, pa potez hrvatskog Fonda ima veliki značaj.

Uprkos problemima sa zagađenjem vazduha, većina gradova u regionu nastavlja da nabavlja autobuse na dizel

Neke od prednosti autobusa na električnu energiju su da troši gorivo koje je četiri do pet puta jeftinije od autobusa na dizel, a čak i ako koristi električnu energija proizvedenu u elektranama na fosilna goriva zagađenje je opet manje.

Cilj javnog poziva FZOEU je povećanje energetske efikasnosti gradskog prevoza uz istovremeno smanjenje štetnih emisija u vazduhu

Hrvatski Fond u tekstu javnog poziva za sufinansiranje kupovine energetski efikasnih vozila na alternativni pogon za javni gradski prevoz naglašava da im je namera da podrže nabavku autobusa na električnu energiju i vodonik sa nultim emisijama.

Cilj javnog poziva je povećanje energetske efikasnosti gradskog prevoza uz istovremeno smanjenje štetnih emisija u vazduhu i sprečavanja zagađenja, navodi se u pozivu.

Novac je namenjen lokalnim samouprave i firme koje su one osnovale za obavljanje javnog gradskog prevoznika mogu dobiti najviše 40% opravdanih troškova ili 40 miliona kuna (oko 5,3 miliona evra). Ukupan iznos na raspolaganju je sto miliona kuna (oko 13,2 miliona evra).

Autobusi moraju imati više od osam sedišta i ne smeju biti teži od pet tona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

elektrohemijski reaktor

Nova tehnologija za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda

5. oktobar 2020. - Na Univerzitetu Rajs je razvijen trokomorni elektrohemijski reaktor za efikasnu i ekološki prihvatljivu ekstrakciju litijuma iz geotermalnih slanih rastvora

Srbija usvojila Strategiju razvoja energetike do 2040 sa projekcijama do 2050 godine

Srbija usvojila Strategiju razvoja energetike do 2040. sa projekcijama do 2050. godine

5. oktobar 2020. - Narodna skupština Srbije je izglasala Strategiju razvoja energetike Srbije do 2040. godine sa projekcijama do 2050. godine

EUSEW2025 nagrade

EUSEW2025 – otvorene prijave za nagrade

5. oktobar 2020. - EUSEW nagrade se dodeljuju za uspeh projekata, pojedinačnih i kolektivnih poduhvata sa izuzetnim rezultatima u oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

5. oktobar 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.