OIE

HEP želi da na lokaciji temoelektrane Plomin proizvodi vodonik

hep plomin vodonik solar

TE Plomin (foto: HEP)

Objavljeno

06.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.09.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska elektroproivreda (HEP) planira da na lokaciji svoje termoelektrane Plomin, posle njenog zatvaranja, instalira solarnu elektranu i elektrolizer za proizvodnju vodonika. To je jedina hrvatska elektrana na ugalj.

HEP je raspisao javnu nabavku za pripremanje dokumentacije za dobijanje lokacijske dozvole za fotonaponsku elektranu i elektrolizer za prozvodnju vodonika na lokaciji termoelektrane Plomin, prenosi portal Labinština.

Planirano je, kako se navodi, da TE Plomin prestane sa radom 2035, pa HEP razmatra opcije šta uraditi sa lokacijom na kojoj se nalazi ovo postrojenje. Inače, početkom juna prošle godine kompanija je angažovala konsultante kako bi analizirali koje su najbolje dostupne tehnike (eng. BAT) za korišćenje alternativnih goriva – gasa, biomase i otpada – u bloku A. Ta jedinica snage 125 MW ne radi od kraja 2018.

U TE Plomin radi samo jedan blok, a zatvaranje je planirano za 2035.

Da podsetimo, TE Plomin ima i blok B, snage 210 MW, koji je u funkciji, a HEP je radnije najavio da nedaleko od elektrane planira i solarnu elektranu snage 25 MW.

HEP je sada u tenderskoj dokumentaciji naveo da je imajući u vidu trenutnu situaciju u elektroenergetskom sistemu, stanje infrastrukture i prelazak na niskougljenične izvore energije, predloženo da se lokacija TE Plomin iskoristi za postavljanje elektrolizera za proizvodnju vodonika i solarne elektrane.

Vodonik bi mogao da se koristi u različite svrhe

Fotonaponsko postrojenje bi snabdevalo elektrolizer ili bi isporučivalo električnu energiju u mrežu, u zavisnosti od kretanja na tržištu. Planirana investicija je, kako se navodi, u skladu sa Strategijom prostornog razvoja Hrvatske.

Proizvedeni vodonik moguće je, takođe, sagorevati na postojećem kotlu bloka 2 (blok B) ili ubrizgavanjem gasovodnu mrežu kompanije Plinacro, do najviše deset odsto.

Postoje i druge opcije, kao što je komprimovanje vodonika i prodaja za pokretanje kamiona i brodova, punjenje i prodaja baterija sa vodonikom, kao i proizvodnje električne energije za pružanje regulacije frekvencije u elektroenergetskom sistemu.

Inače, Hrvatska je ranije najavila da namerava da prestane da koristi ugalj do 2033.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nuclear energy sector expanding data centers high tech industries

Ekspanzija sektora nuklearne energije obezbediće direktno snabdevanje data centara, visokotehnološke industrije

6. septembar 2023. - Nuklearne tehnologije će dobiti ulogu širu od svoje tradicionalne, poručila je šefica Svetske nuklearne asocijacije Sama Bilbao i Leon

perucica 8 agregat kredit epcg kfw

EPCG obezbedio 40 miliona evra za agregat A8 u HE Perućica

6. septembar 2023. - Ugradnja agregata snage 58,5 MW je treća faza Projekta rekonstrukcije i dogradnje tog hidroenergetskog objekta

Britanija drzavnog giganta GB Energy druge zemlje sve vise elektrana

Državni gigant GB Energy kao odgovor na značajno učešće stranih kompanija u energetskom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva

6. septembar 2023. - Grad Minhen drži veći deo vetroparkova na moru u britanskim vodama nego sama vlada u Londonu, upozorio je sekretar za energetiku Ed Miliband

slovenija vodonik hse druzmir sostanj tes solar

Slovenački HSE priprema proizvodnju vodonika pored termoelektrane Šoštanj

6. septembar 2023. - Slovenačka kompanija je, kako prenosi RTV Slovenija, u procesu dobijanja građevinske dozvole za postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika