OIE

HEP priprema gradnju vetroelektrane Zelovo snage 30 MW

HEP-planira-gradnju-vetroelektrane-Zelovo-snage-30-MW

Slika: Vetropark će biti izgrađen na nekoliko desetina kilometara od grada Splita (Pixabay)

Objavljeno

27.05.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.05.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska elektroprivreda (HEP) planira da izgradi vetroelektranu Zelovo, snage do 30 MW, na području Splitsko-dalmatinske županije, na obroncima planine Svilaja.

HEP je pre dve nedelje pustio u probni rad svoju prvu vetroelektranu Korlat, ali Zelovo bi bio njegov prvi samostalno razvijeni projekat za korišćenje energije vetra, s obzirom da je projekat Korlat kupljen u poodmakloj fazi razvoja.

Za vetropark je pripremljena studija o uticaju na životnu sredinu, a očekuje se uskoro i javna rasprava

Kako se navodi na sajtu Ministarstva zaštite okoliša i energetike, za vetropark Zelovo pripremljena je studija o uticaju na životnu sredinu, i očekuje se određivanje datuma početka javne rasprave o ovom dokumentu.

Studiju o uticaju na životnu sredinu uradila je firma Geonatura

Vetroelektrana bi trebalo da ima pet vetroagregata i instalisanu snagu do 30 MW. Visina vetroagregata je 135 metara, ukupna visina 170 metara, dok je prečnik rotora 170 metara.

Lokacija na kojoj je planirana se nalazi na teritoriji grada Sinju, u opštinama Muć i Hrvace, na krajnjim južnim obroncima planine Svilaja.

Vetroelektrana bi trebalo da bude izgrađena na krajnjim južnim obroncima planine Svilaja

Studiju o uticaju na životnu sredinu uradila je firma Geonatura, navodi se u informaciji o zahtevu HEP-Proizvodnje za sprovođenje postupka procene uticaja na životnu sredinu, koju je sredinom maja objavilo Ministarstvo.

HEP je pokrenuo sličnu proceduru i za dve solarne elektrane – Obrovac Sinjski, snage do 60 MW, i Konačnik, snage do 35 MW.

Kako su ranije preneli lokalni mediji, osim vetroelektrane Zelovo, HEP priprema i projekte Jelenje, Bradarića kosa i Lišane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska baterije studija oieh solar flex

Studija utvrdila prioritetne lokacije za baterije u Hrvatskoj

27. maj 2020. - Bez paralelnog razvoja mreže i baterija Hrvatska neće moći da prihvati rast obnovljive energije, pokazala je prva studija o baterijama

Pravedna tranzicija u Grckoj obveznice za stanovnike severnog regiona uglja

Pravedna tranzicija u Grčkoj – obveznice za stanovnike severnog regiona uglja

27. maj 2020. - Grčka elektroprivreda Public Power Corp. je ekskluzivno ponudila obveznice stanovnicima oblasti Kozani i Florina, u glavnom regionu uglja

crna gora srbija eps javna rasprava HE Buk Bijela pluzine zivkovic

Živković: HE Buk Bijela neće imati uticaj na životnu sredinu u Crnoj Gori 

27. maj 2020. - Zamerke na sprovođenje projekta, u delu uticaja na životnu sredinu, imale su nevladine organizacije iz BiH i Crne Gore

Opštine u Severnoj Makedoniji sada direktno primaju male projekte za elektrane

27. maj 2020. - Po novome, u Severnoj Makedoniji se inicijative za projekte elektrana i BESS-ova do po jednog megavata predaju u opštinama