Voda

Grundfos u Srbiji otvorio BioBooster postrojenje za preradu otpadnih voda

Grundfos-BioBooster-postrojenje-za-preradu-otpadnih-voda

Foto: Ambasada Danske u Beogradu

Objavljeno

12.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.09.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Danski proizvođač pumpi Grundfos danas je zvanično otvorio BioBooster postrojenje za preradu otpadnih voda u Inđiji. Ova investicija od dva miliona evra stavlja Srbiju i Inđiju na mapu sveta kao jedino mesto van skandinavskih zemalja gde se mogu naći BioBooster postrojenja, saopštila je kompanija.

Grundfos je postrojenje otvorio prilikom obeležavanja deset godina rada u Srbiji. BioBooster postrojenje će prerađivati i reciklirati veći deo vode koji fabrika utroši, a kako je rekao Veljko Todorović, direktor Grundfosa u Srbiji, ovi kapaciteti će biti ponuđeni gradu Inđija i ostalim kompanijama u blizini.

BioBooster postrojenje će prerađivati i reciklirati veći deo vode koji fabrika utroši

On je naglasio da će ova investicija omogućiti još efikasniju proizvodnju uz umanjenu potrošnju vode.

Među prisutnima na otvaranju postrojenja bili su i ministar privrede Goran Knežević i Nj.E. ambasador Danske u Srbiji, Anders Hougor.

Grundfos je svoj rad u Srbiji počeo investicijom od 60 miliona evra. Danas u Inđiji zapošljava preko 750 ljudi, u izvozno orijentisanoj proizvodnji koja godišnje iz Srbije izveze proizvode u vrednosti od preko 200 miliona evra na tržišta širom sveta, što ga čini 7. najvećim izvoznikom Srbije.

U Srbiji se godišnje prečisti samo 16% otpadnih voda

Na nedavno održanom stručnom skupu u Novom Sadu rečeno je da se u Srbiji godišnje prečisti samo 16% otpadnih voda ispuštenih u kanalizaciju, a da u 168 gradova i opština postoji samo četrdesetak pogona za prečišćavanje od kojih je većina zastarela, saopštila je Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

U Vojvodini više od 65% industrijskih postrojenja ne prečišćava otpadne vode

Realnost je takva da se samo u Vojvodini preradi tek 10% otpadnih voda, a više od 65% industrijskih postrojenja ne prečišćava svoje otpadne vode, rekao je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.

U narednim godinama će, kako se navodi, biti potrebno izdvojiti oko pet milijardi evra za izgradnju nedostajućih kapaciteta kako bi se obezbedilo stabilno snabdevanje gradjana pitkom vodom i zaštitila životna sredina.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

12. septembar 2019. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

12. septembar 2019. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

12. septembar 2019. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

12. septembar 2019. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme