OIE

Građani, aktivisti u Bugarskoj se protive izgradnji vetroelektrane zbog koje bi stradala šuma

Protest u Bugarskoj zbog seče šume radi izgradnje vetroelektrane

Foto: Freepik

Objavljeno

12.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U opštini Avren u Bugarskoj, građani i aktivisti će se 18. maja okupiti kako bi izrazili nezadovoljstvo planom za izgradnju vetroparka sa 29 turbina, zbog kojeg bi bilo posečeno 30 hektara šume.

U opštini Avren na istoku Bugarske su vredni šumski ekosistemi i kroz nju prolazi jedan od najvažnijih migracijskih puteva za ptice u Evropi – Via Pontica. U inicijativi Da spasimo šumu opštine Avren, koja 18. maja organizuje protest protiv izgradnje vetroparka, kažu da je odluka o promeni namene šumskog zemljišta doneta bez javne rasprave i bez procene uticaja na životnu sredinu te da je to u suprotnosti sa zakonom.

Ovi prirodni resursi imaju kako nacionalni, tako i međunarodni značaj za očuvanje biodiverziteta i ekološke ravnoteže crnomorskog regiona, tvrde organizatori protesta. Projekat vetroelektrane je na prvi pogled zelen, ali će zbog izgradnje 29 vetroturbina biti posečeno 30 hektara šume, upozorili su. Takođe, projekat se nalazi u neposrednoj blizini zaštićenih područja mreže Natura 2000 i seče rutu kojom se kreću ptice selice.

Skoro 9.000 građana je potpisalo peticiju za uvođenje moratorijuma na sve projekte koji utiču na šume

Skoro 9.000 građana je potpisalo je peticiju za moratorijum na sve projekte koji utiču na šume u tom području dok se ne izvrši potpuna procena kumulativnog uticaja na prirodu. Građani takođe zahtevaju zaustavljanje procedure izmene generalnog urbanističkog plana i obustavu projekta, kojeg smatraju nezakonitim i štetnim po prirodu i ljude.

Zatražena je potpuna i nezavisna procena uticaja na životnu sredinu, uključujući procenu kompatibilnosti s Naturom 2000, zatim organizovanje transparentne javne rasprave uz učešće lokalne zajednice, naučnika i zaštitnika životne sredine, kao i razmatranje alternativne lokacije izvan osetljivih ekoloških zona.

Sa druge strane, kompanija koja razvija projekat tvrdi da bi turbine bile opremljene termalnim kamerama i senzorima koji detektuju približavanje ptica i da bi se po potrebi vetrenjače automatski isključivale. Dodala je da je minimalna udaljenost od naseljenih mesta između 850 i 1.200 metara, po propisu.

Lokalna samouprava podržava projekat vetroelektrane. Načelnik opštine Emanuel Manolov izjavio je da bi bilo otvoreno pedesetak radnih mesta i da bi se u lokalni budžet slivalo milion do milion i po evra godišnje.

U Ćustendilu je održan protest protiv izgradnje vetroparka na planini Osogovo i proširenja solarne elektrane na Konjavskoj planini

Ne vetroturbinama rekli su i građani opštine Ćustendil. U Ćustendilu je 30. aprila održan protest protiv izgradnje vetroparka na planini Osogovo i proširivanja solarne elektrane na Konjavskoj planini. Rukovodstvo i skupština opštine su podržali zahteve.

Građani Bugarske u borbi sa vetrenjačama preko jedne decenije

U Bugarskoj još od 2012. godine nijedan vetropark nije pušten u rad, prvenstveno zbog administrativnih barijera i pravne neizvesnosti. Krajem prošle godine građani iz četiri okruga – Dobrič, Silistra, Šumen i Varna, protestovali su u Varni, zahtevajući referendum o izgradnji solarnih i vetroelektrana na poljoprivrednom zemljištu.

Ranije iste godine, Skupština opštine Dobrička (Dobrič-selska) je izglasala zabranu prevođenja poljoprivrednog zemljišta u građevinsko za vetroelektrane. Sličnu odluku je doneo i lokalni parlament u General Toševu. Nemački wpd u obe opštine planira da instalira vetrenjače.

Vlasti u Vetrinu su 2023. blokirale CWP-ov gigantski projekat. Iste godine, Predlog zakona o vetroelektranama na moru u Bugarskoj izazvao je nezadovoljstvo ribara, turističke industrije, nevladinih organizacija i lokalnih samouprava u primorskom gradu Varni i okolini. To je doprinelo padu tadašnje vlade, pa procedura nije daleko odmakla.

Građani se i u drugim zemljama koje prati Balkan Green Energy News protive projektima vetroparkova. Prošle godine su se meštani nekoliko sela kod Livna u Bosni i Hercegovini, gde je planirana izgradnja vetroelektrane Orlovača, izborili za obustavu projekta. Gotovo u isto vreme, u Srbiji je Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo rešenje o uslovima zaštite prirode kojim je onemogućena planirana izgradnja vetroparka Čestobrodica.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Protest u Bugarskoj zbog seče šume radi izgradnje vetroelektrane

Građani, aktivisti u Bugarskoj se protive izgradnji vetroelektrane zbog koje bi stradala šuma

12. maj 2025. - U opštini Avren u Bugarskoj, građani i aktivisti spremaju protest protiv plana vetroparka zbog kojeg bi bilo posečeno 30 hektara šume

Prekid dva velika projekta vetroparkova na moru udarac industriji

Prekid dva velika projekta vetroparkova na moru zadao novi udarac toj industriji

12. maj 2025. - Ørsted je odlučio da zaustavi projekat Hornsea 4 u Velikoj Britaniji, a SAD su prekinule izgradnju postrojenja Empire Wind 1 kompanije Equinor

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

12. maj 2025. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

12. maj 2025. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije