OIE

Gazprom Energoholding širi portfolio u Srbiji, razvija vetropark od 200 MW

Gazprom Energoholding prosiruje portfolio u srbiji vetropark

Slika: TE-TO Pančevo (Gazprom Energoholding)

Objavljeno

12.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

12.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Kompanija Gazprom Energoholding Srbija, koja je blizu završetka izgradnje Termoelektrane-toplane (TE-TO) Pančevo snage 200 MW, takođe radi i na projektu vetroparka snage 200 MW.

U intervjuu za Kommersant Denis Fjodorov, generalni direktor Gazprom Energoholdinga, rekao je da kompanija radi na razvoju projekta vetroelektrane od 2018. godine.

Vestas bi mogao da bude partner za projekat vetroparka u Srbiji

Ruska kompanija je sa kompanijom Vestas, danskim gigantom u sektoru zelene enegije,  razgovarala i o mogućim projektima van Rusije, pre svega u Srbiji, otkrio je Fjodorov.

Od 2018. Gazprom Energoholding, kako je naveo, radi na projektu vetroparka snage 200 MW, ali zbog ograničenja koja je donela pandemija koronavirusa, napredak nije tako brz kao što je planirano.

Prvi čovek Gazprom Energoholdinga rekao je da je pandemija takođe prouzrokovala odlaganje još jednog projekta u Srbiji, kogeneracijske elektrane Pančevo kapaciteta 200 MW. Ranije je najavljeno da bi elektrana trebalo da započne proizvodnju u poslednjem kvartalu 2020.

Fjodorov: Razmatramo još tri gasne elektrane u Srbiji

Ograničenja usled koronavirusa u Srbiji i Kini napravila su zastoj, ali kompanija čini sve da TE-TO Pančevo bude na mreži do sredine godine, istakao je Fjodorov.

Inače, postrojenje u Pančevu biće prva elektrana Gazprom Energoholdinga van Ruske Federacije.

Fjodorov je rekao da državna kompanija, koju 100% kontroliše Gazprom, razmatra još tri gasne elektrane istog kapaciteta u Srbiji.

NIS će biti suvlasnik TE-TO Pančevo

Izgradnja TE-TO Pančevo započela je u martu 2019, a kada počne da radi snabdevaće električnom i toplotnom energijom Rafineriju nafte Pančevo, kojom upravlja Naftna industrija Srbije (NIS), ali će deo energije isporučivati i na tržište. Gazprom je vlasnik 51% NIS-a, a Vlada Srbije kontroliše preostali udeo.

Kineska Shanghai Electric Group izabrana je za izvođača radova po sistemu “ključ u ruke”, dok će glavnu opremu – gasne turbine i generator – isporučiti italijanska firma Ansaldo Energia.

Nova elektrana biće u vlasničkom odnosu 51% prema 49% između Gazprom Energoholdinga i NIS-a.

Komentara: (1)
Nikola / 18.03.2021.

Nije bas tačna vlasnička struktura NISa, ostalo je ok 🙂

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

12. februar 2021. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research

Prikljucni solarni paneli: Brzo rastuci trend u Evropi

Priključni solarni paneli – brzorastući trend u Evropi

12. februar 2021. - Priključni solarni sistemi ili balkonske soalrne elektrane omogućavaju jednostavno korišćenje solarne energije

evropa pregled skadistenja energije evropska komisija

U Evropi se grade kapaciteti za skladištenje energije snage 14 GW

12. februar 2021. - Evropska komisija je pokrenula Evropski pregled projekata za skladištenje energije - inventar projekata u realnom vremenu

daska za surfovanje napravljena od reciklirane elise vetroturbne

Daska za surfovanje napravljena od reciklirane lopatice stare vetroturbine

12. februar 2021. - Acciona je u Australiji pokrenula projekat Turbine Made čiji je cilj pronalaženje načina za ponovnu upotrebu penzionisanih vetroturbina